Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi pytany podczas piątkowej audycji w Programie I Polskiego Radia, czy unijne płatności dla rolników są zagrożone odpowiedział: "Przy funduszach rolniczych nie widzę takich zagrożeń".

Trwają wypłaty w tej chwili i plan, który jest na przyszłe lata jest również zatwierdzony, więc nie ma żadnych podstaw, by poddawać w wątpliwość te płatności - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dodał, że Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 Polska ma już zatwierdzony, "nie ma wpisanych żadnych warunków, których byśmy nie spełniali".

We wrześniu Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie. Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.