PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Krajowa Rada Izb Rolniczych przeciwko wetowaniu unijnego budżetu

Krajowa Rada Izb Rolniczych przeciwko wetowaniu unijnego budżetu
Wiktor Szmulewicz podczas konferencji w Senacie, fot. KRIR

Autor:

Dodano:

Tagi:

Przewodniczący KRIR wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej w Senacie wtedy, jak 25 listopada 2020 r. Senat podejmował uchwałę, wzywającą Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej i aby „rząd naszego państwa skończył z politycznym awanturnictwem”.Uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Więcej: Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu UE

Na swojej stronie internetowej KRIR informuje: „Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz przyznał, że polscy rolnicy byli sceptyczni jeśli chodzi o wejście naszego kraju do UE, jednak z perspektywy czasu okazało się, że odnieśli oni sukces. Jak zaznaczył, ponad połowa środków, jakie do tej pory otrzymała Polska z unijnego budżetu, trafiła do rolników czy to w postaci środków ze wspólnej polityki rolnej czy rozwoju obszarów wiejskich. Podkreślił, że polskie rolnictwo nie mogłoby się rozwijać bez rynków europejskich. <Dzięki Unii Europejskiej staliśmy się europejskimi farmerami, takimi, jakimi zawsze chcieliśmy być, dzisiaj boimy się, że będziemy członkami drugiej kategorii w UE> – ocenił. <Spodziewaliśmy się, że będziemy walczyć o większe dopłaty i większe prawa, ale tego, że się cofniemy, nie spodziewaliśmy się> – zaznaczył. Prezes Szmulewicz zaapelował do polityków by pamiętali, że najważniejsze jest dobro kraju, a polityka zagraniczna powinna być realizowana ponad doraźnymi interesami.”

Podczas konferencji marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił o groźbie wyjścia Polski z UE i oddał głos "przedstawicielom biznesu, samorządu, rolników" i wszystkich opcji politycznych „demokratycznej większości”, aby „pokazać, że troska o dobro Rzeczpospolitej spaja nas wszystkich”.

Zabierając głos jako przedstawiciel rolników prezes KRIR Wiktor Szmulewicz stwierdził, że ponad 50 proc. środków pozyskanych w UE poszło na wieś – ale chodzi nie tylko o pieniądze. Dziadowie i ojcowie marzyli zawsze, „aby być na wzór farmerów europejskich”. Dopiero po wejściu do UE chłop polski odzyskał wolność. Dziś do nas do pracy przyjeżdżają przedstawiciele z innych krajów – tak jak my robiliśmy to kiedyś. Teraz boimy się, że będziemy członkami gorszej kategorii - dowodził.

- Rolnicy spodziewali się, że będziemy walczyć o większe dopłaty, o większe prawa – ale to, że możemy cofać się w tył, to myśmy tego się nie spodziewali – mówił Szmulewicz i dodał, ze najważniejsze są sprawy obywateli. Po 20 latach mamy nadwyżki produkcyjne i bez rynków europejskich nasze rolnictwo nie mogłoby się rozwijać. Ważny jest dialog, a „stawianie się ostre” jest dla rolnictwa „chyba złą rzeczą”.

Przypomnijmy, że odwrotną niż senacka uchwałę 19 listopada przyjął Sejm.

Obie – w załącznikach.

11 grudnia w Senacie ma się odbyć „debata w sprawie rolnictwa” - jak informował Sławomir Izdebski.

Więcej:

Izdebski: 11 grudnia debata o rolnictwie w Senacie

W kwestii weta do budżetu wypowiedział się prezydent Andrzej Duda – stwierdził, że potrzeba więcej zrozumienia dla stanowiska Polski i Węgier, a jeśli zostanie wprowadzona możliwość stosowania sankcji wobec państw członkowskich, to "kryteria ich zastosowania muszą być bardzo precyzyjnie określone, bo stworzy się pole do ogromnych nadużyć". Prezydent ma też różną niż Senat ocenę równości państw w obecnej UE – powiedział, że w momencie naszej akcesji UE "była z założenia Unią równych narodów i państw". - Ta równość musi być absolutnie gwarantowana i przestrzegana – tak zakończył prezydent swoje wystąpienie w Wilnie 18 listopada.

Przed wyborami prezydenckimi prezydent Andrzej Duda spotykał się z KRIR i uzyskał jej poparcie.

Więcej:

WIR zdziwiona zawarciem przez KRIR umowy z prezydentem Andrzejem Dudą

Konferencję można obejrzeć tu:

https://fb.watch/27pg2KCIys/

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • krysa 2021-01-07 17:57:59
  powiedz mi brzoza kiedy ty stałeś 8 godzin w kolejce po jedzenie ?
  • ? 2021-01-07 19:15:28
   Jesteś gówniarz, więc tego nie pamiętasz. Stało się w mięsnym przy nagich hakach 8godz. , bo mają "coś"rzucić, i odchodziło się z kwitkiem. A stało się od 4 rano z dzieckiem na ręku i pustym brzuchem. Po tym nastąpiły strajki, ofiary i transformacja. Dla ciebie to historia (nieznana), a dla @brzoza widocznie przykre wspomnienie
 • brzoza 2020-12-03 09:18:27
  Panie Tadeuszu to nie rolnikom wypłacają dopłaty tylko dopłacają do jedzenia by miastowi nie chodzili głodni , ci miastowi jak się najedzą cudzego to gryzą rękę która ich karmi. U mnie w domu rodzice jedli margarynę a dzieci masło, w kolejce stało się po 8 godzin za jadzeniem , i nie zawsze starczyło . A to wszystko zgotowali nam koledzy Milera i czarzastego , którzy teraz uczą nas anty demokraci jak ten halicki i jemy podobni. Dla swoich marnych kilkuset tysięcy sprzedadzą nas wszystkich.
 • brzoza 2020-12-03 09:03:00
  Proponuje zbieranie podpisów pod żądaniem dymisji Wiktora Szmulewicza. Jego działanie szkodzą polskiej racji stanu . Jego obowiązkiem jest reprezentować rolników a nie konfliktować ich z demokratycznie wybranym Rządem.
  • Ja 2020-12-03 09:41:47
   Na następce zaproponuj kogoś z rodziny Roberta Telusa oni są pro rządowi tak dobrze prezentują się w TVpis. Będą dbać o rolników jak sam przewodniczący komisji rolnictwa.
   • kyf 2020-12-03 10:48:58
    pozostaje pytanie czy telus już posprzatał /dowody uwielbienia/ dane mu przez rolników , tacy jak on za kasę i stołki zrobią wszystko nawet zdradzą /piątka dla zwierząt/ swoich wyborców ,musimy pamiętać przed wyborami i PRZYPOMINAĆ
 • No jak 2020-12-02 15:21:56
  Można się zapytać :dlaczego tak Brukseli zależy na tej niby praworządności w Polsce, ale to tak samo równie dobrze można by zapytać : dlaczego Stanom Zjednoczonym tak zależy na wprowadzaniu ładu demokratycznego w krajach zatoki perskiej , akurat tam , odpowiedź pewno była by ta sama. Chociaż nasuwa się pewna refleksja : a może lepiej zostać kolonią niemiecką niż być rządzonym przez bandę nieudaczników?
  • hgvv 2020-12-02 15:49:56
   Kolonią niemiecką,ruską, austriacką już byliśmy wielokrotnie i okazuje się, że trzeba było przelać masę krwi przodków, aby nie być kolonią, bo nawet rządy nieudaczników są lepsze niż obce. Ale cóż, skoro Polak "i przed szkodą i po szkodzie głupi", to pewnie znowu zostaniemy kolonią , bo inaczej nie docenimy własnego państwa.
   • ZENON 2020-12-03 13:36:19
    "Przodkowie" krew przelewali, a teraz "tyłki" biorą kasę.
  • arbeit macht frei 2020-12-02 16:14:44
   Kiedys niemcy mieli taki plan jak ty teraz zrobic zydom kolonie na madagaskarze tylko adolf doszedl do wniosku ze szkoda czasu i srodkow i zrobił im kolonie w piecach auschwitz takie kolonie chcesz. Porównywać USA ktore 2 razy wyzwalaly europe od niemieckiego szalenstwa do niemiec puknij sie w głowe
 • ot co - 2020-12-02 13:11:06
  Wypłata dotacji UE im się opóźni - to protestują ... ot cała prawda o izbach rolniczych , patrzą co dziś . Szmaciarze i dziady - rozgonić to towarzystwo od kasy . Kto tych baranów powybierał - same się zgłosiły ?
  • mam taki poglad 2020-12-02 14:17:33
   Gdybyś był choć trochę rozgarnięty i uzyskał zaufanie 15 rolników , to mógłbyś starać się o wybór na delegata do Izby, a że jesteś głupek , to wszyscy co choć trochę są "kumaci" mają ciebie i twoje poglądy - gleboko w d...e
   • ppp 2020-12-02 15:26:39
    Bylem, osiołku, byłem już w PRIR i nigdy więcej! Struktury IR, to banda przekrętów dbających wyłącznie o swoje i swoich przydupasów interesy, a interes ogółu rolników mają gdzies, co widać po tym poparciu KRIR dla zniewolenia Polski. Jeżeli prawo dla nas będzie pisane przez Timermansów, To po co nam nasz parlament. Oni już pokazali jak dbają o nas dając niższe dopłaty i obiecując wyrównać,wywinęli figę. Tylko naiwni wierzą, że Niemcy z Holendrami, czy Francuzami zadbają o dobro Polaków. Pokazali jak dbają przy okazji dopłat, norstrim, kornika drukarza,energii z węgla itp. Izby Rolnicze, to organizacja przestepcza finansowana z naszych podatków, która dba tylko o interes kliki i jest odskocznią do polityki. Dość wykorzystywania naszych pieniędzy do niecnych celów!
   • Interesy 2020-12-02 15:41:28
    A potrafisz - "nie osiołku" (piszę do ppp) - wskazać cele , zadania , przedsięwzięcia i czynności , które są ci potrzebne czy tylko potrafisz pluć jadem ? a z jakiej powinności miałbym dbać o interes takiego rolnika jak ty ? Ja dbam o interesy takich jak ja : wykształcenie , majątek, poważanie .
   • klasyk 2020-12-02 16:01:13
    nie polezie orzeł w g...
   • ppp 2020-12-02 20:24:48
    Potrafię, osiołku, (piszę do @interesy), bo wystarczy przeczytać statut IR, posłuchać rolniczych postulatów na protestach, czy chociażby zapoznać się ze zdaniem rolników (łapki) w komentarzach tego artykułu. Ty niestety jak sam piszesz dbasz o interesy tylko kasty z majątkiem , czyli kliki, która opanowała IR. Niestety twoje rzekome wykształcenie nie dało ci rozumu, bo byś wiedział, że będąc w izbie masz powinność reprezentować interesy wszystkich, (również biedniejszych i mniej wykształconych) rolników, bo siedzisz tam za ich pieniądze. Jeżeli chcesz prezentować interesy obszarników zapisz się do Związku Dzierżawców i Właścicieli. Właśnie udowodniłeś moje twierdzenie ,że IR to klika przestępcza dbająca tylko o interes kliki i to za nasze, rolników pieniądze płacone obligatoryjnie!!!!! Precz z kliką IR !!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.120.150
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.