PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Licytacja wokół „Różnicowania” cz. 2

Licytacja wokół „Różnicowania” cz. 2

Autor:

Dodano:

Tagi:

Jak prawidłowo wykorzystać środki dostępne z „Różnicowania”, aby nie narazić się na konieczność ich zwrotu wtedy, gdy zakupionym sprzętem prowadzi się prace we własnym gospodarstwie? Zapytaliśmy o to dwa miesiące temu.



Przypomnijmy. Rolnik skorzystał z programu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Kupił kombajn, świadczy usługi sąsiadom. Ale zachował też swoje gospodarstwo - wszak w programie chodzi o „różnicowanie", a nie o „likwidowanie" działalności rolniczej. I stanął przed problemem: jak postąpić, aby nikt nie zakwestionował prawidłowości działania, w sytuacji, kiedy to na własne pole wyjedzie kombajnem zakupionym z programu?

Czy rolnik może wykorzystać sprzęt zakupiony z tego działania we własnym gospodarstwie? - pytaliśmy najpierw w ARiMR. Odpowiedź udzielona przez ARiMR była niekonkretna, ostrzegano przed pozorowaniem działalności i zwracano uwagę na prawidłowe dokumentowanie prac.
Pewną nadzieją pozostawał więc jeszcze urząd skarbowy. Może Ministerstwo Finansów rozstrzygnie, jak postąpić? „Jak rolnik może jednocześnie ››wykorzystywać sprzęt w okresie przerw w wykonywaniu usług‹‹ i udowodnić ››charakter zarobkowy‹‹ i ››niepozorny‹‹ tej działalności?" - dopytywaliśmy.

Ministerstwo Finansów po raz pierwszy...

Przyszła odpowiedź - od razu na początku stwierdzono, że z pytania „nie wynika w jakiej formie prowadzona jest przez rolnika działalność gospodarcza. Wyjaśnienie, że jest to , jest niewystarczające" - napisano. Dalej była obszerna informacja o tym, co można uznać za działalność gospodarczą. „Reasumując, prowadzenie działalności gospodarczej, oznacza dążenie do osiągnięcia określonego przysporzenia majątkowego (dochodu)."

„Odnosząc się do poruszonej w zapytaniu kwestii świadczenia usług samemu sobie należy wyjaśnić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 5 ust. 1 ustawy podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym należy podkreślić, że aby doszło do transakcji podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem muszą co do zasady wystąpić co najmniej dwa odrębne podmioty (dokonujący dostawy towaru/świadczenia usługi oraz nabywający ten towar/usługę)" - odpisało Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów po raz drugi...

Sprecyzowałam zatem: „Oczywiście w pytaniu jest błąd, rolnik działa jako osoba fizyczna, nie jest spółką, prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo, samodzielnie. Nie ma więc , co wynika z kontekstu i opisu sytuacji dołączonego do pytania.

Jak pisałam poprzednio, rolnik rozszerzył swoją działalność rolniczą: "Działał wcześniej jako rolnik płatnik VAT i rozszerzył swoją działalność o usługi (które świadczy sąsiadom). Pyta, czy może świadczyć również usługi sobie, tzn. między firmami (rozszerzenie działalności traktuje tak właśnie, chociaż przecież będąc rolnikiem nie jest firmą) będącymi jego własnością - np. wystawiając fakturę. Czy może usługi świadczyć sobie - nieodpłatnie?"

I wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź, którą można uznać za przybicie w tej licytacji.

Przybicie

Ministerstwo Finansów wyjaśniło: „Uprzejmie wyjaśniam, że w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną rozszerzenie działalności o dodatkowe usługi nie może być traktowane jako powstanie nowej firmy. Wykonywanie prac z zakresu, o którą została rozszerzona działalność, na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu. W związku z tym należy zauważyć (podobnie jak to wynikało z odpowiedzi udzielonej Pani Redaktor w dniu 24 sierpnia br.), że nie jest możliwe traktowanie wykonywanych „sobie" czynności w ramach prowadzonej działalności jako czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie pragnę podkreślić, że Ministerstwo Finansów nie jest właściwe do zajmowania stanowiska w sprawach rozliczania środków otrzymanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich".

A właściwa do zajęcia takiego stanowiska ARiMR milczy - pewnie analizując możliwość prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o. przez rolnika...
Jak z tego wynika, pozostaje aktualna konkluzja z pierwszej części artykułu - rolnik zdany jest na dobrą wolę urzędnika z ARiMR, który będzie kontrolował prawidłowość działania i zgodność z założeniami programu. Ta dobra wola to jedyna podstawa jego działania. Działalność usługowa rolnika świadczona we własnym gospodarstwie przestaje być działalnością gospodarczą. Jadąc kombajnem po własnym polu rolnik usługodawca nie zarabia. Korzystając z pomocy trzeba zaś wykazać się gospodarnością. Czy w tym przypadku jest nią zamówienie usługi u sąsiada? Czy podobne problemy doczekają się uporządkowania w związku z objęciem rolników obowiązkiem prowadzenia rachunkowości i podatkiem dochodowym?



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

  • andrzej 2015-12-17 11:27:36
    po pierwsze kasujesz za hektary po drugie za godziny pracy lub dojazdu po trzecie rolnik vatowiec działa na PKD 01.1 do 01.50 wystawiasz fakturę od produkcji aby wystawić fakturę od usług trzeba założyć działalność 01,6 więc wystawiasz sam sobie fakturę i tyle bo firma robi gospodarstwu usługę
  • wsiok 2013-02-26 13:59:30
    te rolnicze usługi to jedna wielka ściema i nieuczciwość w większości przypadków .Rolnicy kupują sobie sprzęt! W mojej wsi co drugi rolnik ma usługi...haha a Agencja nie kontroluje
  • kissmy... 2012-12-15 13:23:00
    wydawanie w ARiMR wewnętrznych instrukcji i interpretacji jest największym nieporozumieniem w tej instytucji! dlaczego beneficjenci nie mogą posiadać doskonałej wiedzy jak prawidłowo realizować i rozliczać inwestycje - tylko dowiadują się tego podczas kontroli? z tego co pamiętam w poprzedniej części artykułu jasno sprecyzowano, iż maszynę można wykorzystać we własnym gospodarstwie pomiędzy świadczeniem usług, moim zdaniem bardziej problematyczna jest kwestia rozliczeń z US związanych ze stawką amortyzacyjną czyli podatkiem dochodowym (vat w tym przypadku nie ma znaczenia, bo beneficjent jest vatowcem), bowiem nie ma możliwości wystawienia faktury wewnętrznej, czyli wykorzystanie maszyny dla działalności nieopodatkowanej powinno zostać uwzględnione przy wyznaczaniu amortyzacji
  • Rolnik 2012-12-14 07:24:52
    @tomaszw co z brednie, a skąd wiadomo jaką wydajność sprzęt wykona w ciągu danej mth? Bo przecież to pierwsze, a nie mth czy godziny są w większosci podstawą do rozliczania usług.
  • Beneficjent 2012-12-05 09:12:56
    A na jakiej podstawie dział kontroli ma określony ten procentowy udział? I który dział kontroli?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.118.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.