Wczoraj zebrał się Komitet Sterujący, by omówić (opisywane przez farmer.pl wczoraj) zmiany. Zapowiadała się burzliwa dyskusja i walka, szczególnie ze strony organizacji ekologicznych, pozarządowych i samorządów, gdyż ogromna część funduszy miała zostać zabrana z programów rolnośrodowiskowych oraz doradztwu rolniczemu.

Farmer.pl dowiedział się jednak, że na Komitecie Sterującym wcale nie było tak gorąco, jak zapowiadano. Wszystko dzięki wcześniejszym rozmowom ministerstwa z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy stanowczo stwierdzili, że projekty ministra Sawickiego są nieuzasadnione, a przynajmniej nie w momencie, gdy nie ruszono jeszcze ze wszystkimi działaniami. Doradzono, aby na razie realizować strategię dotychczas zakładaną, a nie wprowadzać „innowacyjne” rozwiązania, które na pewno nie prowadzą do rozwoju polskiej wsi.
Wycofano się prawie ze wszystkich zmian.

Przesunięcia są minimalne. – Tylko takie, by zabezpieczyć realizację PROWu 2004-2006– powiedziała nam zadowolona z efektu rozmów Anna Potok z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

Źródło: farmer.pl