Puda w środowym wywiadzie dla "Super Expressu" tłumaczy, że Polski Ład dla polskiej wsi opiera się na siedmiu filarach.

- Po pierwsze, przygotowaliśmy dopłaty powyżej średniej unijnej dla gospodarstw do 50 ha. Drugi filar to możliwość przejścia na emeryturę bez przymusu zbycia gospodarstwa. Jeżeli porównywaliśmy rolników i mieszkańców miast, to osoby z miasta mogły poobierać emerytury i jednocześnie zarabiać gdzie indziej. Rolników pozbawiano takiej możliwości. Dlatego rolnicy z niskimi emeryturami nie chcieli przekazywać gospodarstw i pracowali dużo dłużej niż inne grupy zawodowe" - powiedziała Puda.

Trzeci filar - jak wymienił Puda - to ubezpieczenia. "Tworzymy nowego ubezpieczyciela dla rolników i obiecujemy powstanie nowego funduszu na kwotę 3 mld zł. Fundusz jest zabezpieczony w budżecie na przyszły rok. Kolejny element to możliwość dopłat do ubezpieczeń. W 2020 r. to było 400 mln, w 2021 - 900 mln a teraz jest 1,4 mld zł - podkreślił Puda.

Jako kolejne rozwiązanie Puda wymienił możliwość budowy zbiornika retencyjnego bez zbędnych formalności. - Liberalizujemy też prawo dotyczące handlu detalicznego dla rolników. Będzie możliwość sprzedaży z samochodu - również zakupionego z dopłat - na bezpłatnych targowiskach miejskich, które otworzymy w każdej gminie. Targowiska te będą otwarte w soboty i w niedziele - powiedział szef resortu rolnictwa. Dodał, że 4,5 mld zł zostanie przeznaczone na wsparcie polskiego przetwórstwa.

Minister rolnictwa wskazał, że Polski Ład to także bon edukacyjny w wysokości 250 zł dla ucznia szkoły rolniczej; walka ze świńską grypą - to dodatki do 900 tys. zł na gospodarstwa, które będą chciały kontynuować czy odbudować hodowle; to również odstrzał dzików, które przenoszą chorobę na trzodę.

- Nie mam żadnych obaw, że nie będzie można korzystać ze środków europejskich. Choćby dlatego, że my już korzystamy z pieniędzy UE - zapewnił Puda