Termin składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej dla rolników minął 16 listopada. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała w tym czasie 332 tys. wniosków na kwotę 2,15 mld zł. Na pomoc suszową rząd przeznaczył 1,5 mld zł.

- Te środki już się kończą, wystarczy ich jeszcze na kilka dni wypłat. Mam uzgodnione, że jeżeli się skończą środki tegoroczne, to wypłaty zostaną na miesiąc wstrzymane, natomiast żadne pieniądze nie przepadną - powiedział Ardanowski.

Jak dodał, wnioski które zostały złożone do ARiMR do 16 listopada "będą realizowane w kolejnych tygodniach z nowego budżetu". - Nie ma możliwości, żeby w tym roku dokonywać przesunięć budżetowych, zmieniać w tej materii budżet, więc to będzie wypłacone rolnikom z kolejnej transzy środków - powiedział.

Stawka pomocy dla rolników, którzy ubezpieczyli co najmniej połowę swoich upraw w przypadku strat powyżej 70 proc., wynosi 1 tys. zł na hektar, a dla tych których straty wynoszą więcej niż 30 proc. - 500 zł/ha. ARiMR poinformowała, że ponad 30 tys. rolników otrzyma płatności w pełnej wysokości, czyli 1 tys. zł do hektara.