- Jestem beneficjentem programu „Ułatwianie startu młodych rolników – napisał w liście do nas czytelnik. - Otóż według najnowszej interpretacji przepisów, zakupu ziemi możemy dokonać tylko  i wyłącznie w dniu, kiedy środki zostały przelane na nasze konto! Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, ponieważ do tej  pory żyłem w przekonaniu, że mam na to 3 lata od momentu zaksięgowania pieniędzy na swoim koncie.

O takiej interpretacji przepisów czytelnik dowiedział się kilka dni temu z programu telewizyjnego. Zapytał o to w swoim oddziale terenowym, ale tam informacja jeszcze nie dotarła. W oddziale regionalnym zapewniono go, że „nie ma się czym przejmować”, ale na infolinii ARiMR powiedziano mu, że informacja jest prawdziwa i przepisy zawsze brzmiały w ten sam sposób, tylko on je źle interpretował. Tylko że ta niewłaściwa interpretacja została potwierdzona przez doradcę z ODR - który pisał wniosek, pracownika ARiMR – który wniosek i biznesplan zatwierdził.

- Mało  tego, zostałem również poinformowany, że grunty, które zadeklarowałem do  zakupu, powinny być już w moim posiadaniu w momencie kiedy pieniądze są przelewane na moje konto! Nie wiem jak można użytkować grunty rolniczo, kiedy się nie jest ich właścicielem i dopiero myśli o zakupie, ale według tego można, nawet trzeba. Co prawda, może się znajdą szczęśliwcy, którzy mieli  dzierżawę od sąsiada i teraz odkupią te grunty, ale ilu jest takich, bo ja nie znam żadnego – twierdzi czytelnik. Jak mówi, wielu młodych rolników może być zaskoczonych odmową uznania za kwalifikowane wydatków poniesionych na zakup ziemi.

Zapytaliśmy w oddziale regionalnym ARiMR. Nieoficjalne powiedziano nam, że oczekiwana jest oficjalna interpretacja z Centrali ARiMR. Zdaniem pracownika agencji, przepis rozporządzenia z 17 października 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (a konkretnie zapis z par. 18, uznający za koszt kwalifikowany zakup gruntów rolnych, które przez okres 5 lat od dnia wypłaty pomocy beneficjent będzie wykorzystywał do działalności rolniczej w gospodarstwie) można rzeczywiście interpretować różnie. Chociaż – jak mówi pracownik regionalnej ARiMR – nikogo jeszcze z tego powodu nie zwindykowano, to problem może być dla wielu młodych rolników dotkliwy. Ta gorsza interpretacja z pewnością dotknie zwłaszcza te województwa, w których średnia wojewódzka jest niższa od krajowej i młodzi rolnicy musieli zdecydować się na wymagany zakup ziemi.

Czekamy zatem i my na oficjalne stanowisko ARiMR w tej sprawie.