Podczas debaty, zainicjowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, rozmawiano o szansach, możliwościach i warunkach zakupu maszyn rolniczych.

Listy określające kolejność przysługiwania pomocy w programie „Modernizacja gospodarstw rolnych” z naboru w 2016 r. na zakup maszyn, opublikowano w lipcu br. Małgorzata Niemiec z ARiMR zapewniła, że z osobami, których wnioski były kompletne i dobrze przygotowane, już podpisano pierwsze umowy.

Z około 30 tysięcy złożonych wniosków, ARiMR jak dotąd wysłała kilka tysięcy próśb o ich uzupełnienie.

Wiesława Nowak – szefowa WODR w Poznaniu zachęcała rolników do korzystania z pomocy fachowców, która na pewno przyda się przy rozliczaniu inwestycji.

Mirosław Leszczyński – prezes zarządu John Deere Polska wyjaśniał, czym kierują się i czym powinni kierować się rolnicy dokonując wyboru maszyny. Przekonywał, że inwestycji w maszyny nie powinno traktować się w kategorii kosztów, ale zysków jakie przyniesie jej eksploatacja.

Z kolei Waldemar Kwiatkowski – dyrektor ds. sprzedaży Polski Dom Rolniczy podkreślał, że rolnicy to najlepsi i najrzetelniejsi kredytobiorcy.

Słupki sprzedaży maszyn idą w parze z unijnym dofinansowaniem, dlatego jak najszybsze uruchomienie programu jest tak istotne dla firm działających