Łączny koszt obu inwestycji samorządy szacują na ok. 3,6 mln zł. W piątek burmistrzowie obu miast podpisali umowy w sprawie dotacji na ten cel. Gminie Żary przyznano 1 mln zł, a Kostrzynowi nad Odrą ponad 770 tys. zł.


Szacowny koszt modernizacji targowiska w Żarach został oszacowany na 2,5 mln zł, jednak burmistrz tego miasta Wacław Maciuszonek liczy, że po rozstrzy gnięciu ogłoszonego już przetargu może on być niższy. Wówczas także zmieni się kwota dofinansowania z PROW.

Modernizacja targowiska w pobliżu żarskiego ratusza ma zakończyć się do połowy grudnia. Powstanie nowoczesny obiekt do handlu z całą niezbędną infrastrukturą i parkingami, dysponujący kilkudziesięcioma stanowiskami handlowymi, w tym także dla rolników.

- Tym samym poprawimy nie tylko warunki do handlu, ale estetykę tego miejsca, gdyż obecnie szpeci ono teren w okolicy zamku i ratusza - powiedział Maciuszonek.

Burmistrz dodał, że na czas budowy osoby handlujące na targowisku będą mogły to robić w miejscu tymczasowym, a zainteresowanie miejscami na nowym obiekcie jest bardzo duże. W związku z modernizacją samorząd nie planuje podniesienia opłat za prowadzenie działalności na zmodernizowanym targowisku.

W granicznym Kostrzynie nad Odrą modernizacja miejskiego targowiska przy ul. Miskiewicza ma kosztować 1,1 mln zł, a wysokość wsparcia z PROW jest na poziomie 70 proc. Burmistrz tego miasta Andrzej Kunt poinformował, że w ramach zadania funkcjonujące od wielu lat prowizoryczne targowisko zostanie wreszcie zmodernizowane, a ten projekt jest pierwszym, który ta miejska gmina zrealizuje z udziałem środków z PROW.

Przy głównej alei powstaną stanowiska do handlu, cały teren zostanie ogrodzony, zyska oświetlenie i parking. Ponadto pojawi się miejsce do sprzedaży bezpośredniej z samochodów. Łącznie na targowisku będzie około 50 stanowisk handlowych, w tym połowa przeznaczona dla rolników. Zostaną wybudowane toalety.

- W przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg, a prace przy budowie głównej alei powinny rozpocząć się w tym roku. Całkowite ich zakończenie planujemy przed przyszłorocznymi wakacjami - powiedział Kunt.

Dotychczas z udziałem pieniędzy z PROW 2007-13 ośmiu samorządom lokalnym w woj. lubuskim przyznano dotacje na budowę, rozbudowę bądź modernizację targowisk w łącznej kwocie ok. 5,3 mln zł.