PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: Lipcowy pakiet KE dla rolnictwa

MRiRW: Lipcowy pakiet KE dla rolnictwa
Fot. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Komisja zaprezentowała pakiet pomocowy 500 mln euro. MRiRW wyjaśnia, co pakiet ten obejmuje."1. Mechanizm ograniczania produkcji mleka

150 mln euro wsparcia dla dobrowolnego zmniejszenia dostaw mleka na obszarze UE. Mechanizm będzie funkcjonować na poziomie UE, dzięki czemu dostęp rolników w UE do programu będzie odbywać się na tych samych warunkach.

 2. Warunkowa pomoc dostosowawcza

350 mln euro alokowane w ramach środków pomocowych na poziomie Państw Członkowskich. Państwa Członkowskie mogą uzupełnić kwotę pomocy o 100%.

Dla Polski przewidziano kwotę 22 670 129 euro.

3. Dobrowolne wsparcie związane z produkcją

Państwa Członkowskie otrzymały możliwość zmiany ustaleń w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją dla sektora mleczarskiego, w celu zapewnienia oddzielenia płatności od produkcji w roku 2017.

4. Wydłużenie okresu interwencji publicznej dla odtłuszczonego mleka w proszku poza 30 września

Interwencja publiczna dla odtłuszczonego mleka w proszku zostanie wydłużona do końca lutego 2017 r., kiedy to zostanie wznowiony standardowy okres interwencji. Do końca grudnia 2016 r., górny pułap dla wykupu odtłuszczonego mleka w proszku po stałej cenie zostaje utrzymany na poziomie 350 000 t.

5. Wydłużenie systemu dopłat do prywatnego przechowywania dla odtłuszczonego mleka w proszku

Mechanizm standardowy (przechowywanie przez 90 – 210 dni) oraz rozszerzony (365 dni) zostaną wydłużone do końca lutego 2017 r.

6. Zaliczki

Zaliczki w wysokości 70% z tytułu płatności bezpośrednich oraz 85% z tytułu płatności obszarowych w ramach rozwoju obszarów wiejskich będą wypłacane od dnia 16 października 2016 r., po zakończeniu kontroli administracyjnych.

7. Owoce i warzywa

Wsparcie dla wycofania z rynku dokonane przez organizacje producentów w sektorze owoców i warzyw zostanie zaktualizowane.

Podczas debaty nad pakietem, odnosząc się do trudnej sytuacji rynkowej minister Jurgiel zaznaczył, że działania pomocowe przedstawione dzisiaj przez Komisję muszą być proste w realizacji i szybkie do zastosowania, aby pomoc do rolników trafiła jeszcze we wrześniu. Zauważył, że w zaproponowanym przez KE pakiecie nie podano szczegółów dotyczących podniesienia stawek za wycofanie z rynku owoców i warzyw.

– Powinno to nastąpić jak najszybciej i winno mieć zastosowanie również do mechanizmu tymczasowego, nadzwyczajnego wsparcia dla owoców i warzyw, uruchomionego w związku z rosyjskim embargiem i nie tylko dla zrzeszonych producentów-rolników. Ustalone dla Polski ilości owoców i warzyw, które mogą być objęte wycofaniem z rynku są na zbyt niskim poziomie, a to pogłębi destabilizację na rynku owoców, zwłaszcza jabłek – podkreślił minister Jurgiel.

Polsce zmniejszono limity wycofań z 286 tys. ton na 89 tys. ton (o 70%), choć program został wdrożony zgodnie z procedurami. Polska produkuje ok. 3,3 mln ton jabłek rocznie.

Minister zaznaczył również, że w ramach przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych, w tym w ramach oceny Wspólnej Polityki Rolnej – Polska oczekuje równych warunków konkurencji dla polskich rolników.

W ramach dotychczasowej pomocy, państwa członkowskie otrzymały wsparcie w formie jednorazowej puli środków finansowych. Dla całej UE przeznaczono na ten cel 420 mln EUR, w tym dla Polski – 28,9 mln EUR. Zapisy rozporządzenia przewidywały także możliwość przyznania dodatkowego finansowania ze środków krajowych do maksymalnej wartości równej 100% kwoty przyznanej danemu krajowi ze środków UE.

W ramach pakietu z września 2015r. Polska wypłaciła w czerwcu br. kwotę 245,8 mln zł (57,9 mln EUR) – po 122,9 mln zł dla producentów z sektorów mleka i wieprzowiny. Środki finansowe w 50% pochodziły z budżetu UE, a w 50% – z budżetu krajowego.

W ramach udzielenia nadzwyczajnego wsparcia finansowego w sektorze mleka do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło 95 tys. wniosków od producentów mleka, z czego 91,5 tys. wniosków zakwalifikowano do udzielenia wsparcia finansowego. Najwięcej w woj. mazowieckim (23,7 tys.), podlaskim (17,4 tys.) oraz łódzkim i wielkopolskim (po 9,7 tys.). Natomiast, w ramach realizacji mechanizmu „Tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych – dla producentów świń” do ARR wpłynęło 64 499 wniosków o udzielenie wsparcia, najwięcej w woj. wielkopolskim (ok. 20 tys.) i kujawsko-pomorskim (ok. 10 tys.). Spośród wszystkich złożonych wniosków 63 048 zostało zakwalifikowanych do udzielenia wsparcia finansowego.

Następnie Komisja Europejska na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE w dniu 14 marca 2016 r. zapowiedziała zastosowanie kolejnych nadzwyczajnych środków, które wsparłyby europejskich rolników w kryzysie, m.in.:

·        uruchomienie piątej transzy tymczasowego wsparcia producentów owoców i warzyw,

·        podwojenie ograniczeń ilościowych zakupów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku i masła,

·        ponowne uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny,

·        przeznaczenie dodatkowych środków finansowych na kampanie promocyjno-informacyjne,

·        wzmocnienie roli producenta w łańcuchu dostaw,

·        utworzenie Centrum Obserwacji Rynku Mięsa.

W najbliższym czasie, do zaprezentowanego dziś „Pakietu lipcowego”, Komisja Europejska wyda akty delegowane, które uszczegółowią sposób wdrożenia propozycji. Komisarz Hogan zapowiedział rozpoczęcie prac na poziomie eksperckim już od następnego tygodnia, tak aby można je było przyjąć w połowie września.

Wkrótce minister Krzysztof Jurgiel zaprosi do wypracowania szczegółowych rozwiązań przedstawicieli producentów i organizacji zrzeszających producentów mleka, mięsa oraz owoców i warzyw." - podano w komunikacie MRiRW.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Stan. 2016-07-21 22:15:03
  Do Nic to nie da i Jamcham; dopuszczacie taką oto myśl , że jesteście takie chłopskie "mondrale" , bez wykształcenia , wiedzy i doświadczenia - w sprawach ekonomiki rolnictwa i planowania ryzyka w produkcji ?
  Po pierwsze : rynek to nie targowisko , na którym rządzi wyłącznie popyt i podaż. Rynek to precyzyjna organizacja strategii, taktyki, zadań, przedsięwzięć i czynności - przynoszących zysk ( nie stratę) . Po drugie: polityka to 1. «działalność władz państwowych, zwłaszcza rządu»

  2. «działalność jakiejś grupy społecznej lub partii mająca na celu zdobycie i utrzymanie władzy państwowej; też: cele i zadania takiej działalności oraz metody realizacji takich zadań»

  3. «sposób działania osoby lub grupy osób kierujących jakąś instytucją lub organizacją»

  4. «zręczne i układne działanie w celu osiągnięcia określonych zamierzeń»
  Polityka , to nie propaganda bo propaganda to celowo skierowane do określonych odbiorców informacje i ich omówienia . Przy czym informacje to 10-30 % faktów , a reszta interpretacje .

  Przykład propagandy: Jurgiel załtwił wsparcie dla producentów mleka czyli 1,5 grosza na litr mleka sprzedanego w 2015/2016r, w sytuacji kiedy ceny mleka spadły o 20 groszy.
  Przykład : Jurgiel załatwił 22 mln euro na zmniejszenie chowu krów czyli ok. 10 euro na sztukę w sytuacji kiedy na miejsce zlikwidowanej krowy (starej, z komórkami somatycznymi) zostanie wstawiona młoda o wyższej wydajności . Zamiast np. zużyć te 22 mln na stworzenie własnego sytemu kwotowania produkcji (bo to jest wolno rządowi zrobić) . itd. itp.
 • JAMCHAM 2016-07-19 16:55:00
  Do "nic to nie da" masz absolutną rację, Twoja argumentacja jest żelazna, tylko powiedz co to Biurokratę/Eurokratę czy jak tam wolisz go nazywac obchodzi: Bierze swoje 35 tysiów EURo miesieczniem pomnoz sosbie to razy 12 miesiecy i razy 4 lata i zdasz sobie- niestety - sprawę dlaczego taki HOganm koleżka BAlazs, Jurgiela i Sawickiego ma Ciebie rolniku/ Rolniczko ... w d...e. !5 tysiecy to pewnie Pleewa z PSLu bierze miesiecznie, za dyrektorowanie generalne w komisji rolnictwa.A kazdy z posłów PIS czy PEŁO czy PEEZEL-u to też 5- 7 tysiecy euro bierze miesięcznie. To co ich obchodzą wasze problemy. Maluczkich ? Po nich potop, taka zaade wyznaje 99% ludzi. Po nas POTOP.
 • Nic to nie da 2016-07-19 16:41:17
  do mazowsze: muszę Ci coś wyjaśnić, do życia człowiekowi niezależnie od miejsca zamieszkania potrzebne są w pierwszej kolejności woda i żywność, jeśli któregoś z nich zabraknie to umierasz, dalej, jeśli ktoś pracował cały rok produkując mleko dla kogoś kto je kupił skonsumował to chyba normalne , że chciałby otrzymać zapłatę, a nie karę . Jednak do Państwa z UE to nie dociera bo oni uważają, że sterowanie rynkiem jest najlepsze, a tak naprawdę to rynek powinien decydować. I jeszcze takie pytanie do mazowsze: jeśli okazałoby się że przekroczyłeś swój roczny plan sprzedażowy np. o 40% tylko dlatego że był popyt na twój produkt, a ty miałeś chęci i pasje do pracy to byłbyś zadowolony że jakaś instytucja chce abyś zwrócił przychody wynikające z pracy i popytu ponad twój limit.
 • JAMCHAM 2016-07-19 16:36:06
  Miesięcznie, oczywiscie, PHIL Hogan, Iralndczyk bierze 35 tysiecy euro MIESIĘCZNIE, eby nie bylo wątpliwođci
 • JAMCHAM 2016-07-19 16:34:34
  W sklepach miasto zaplaci za te szczodrośc komisji Europejskiej. Czy wiecie ile zarbia komisarz ds. rolnictwa i obszarow wiejskich ?

  35 000 Euro, trzysiedzisci piec tysieci euro. reszta dopowiedzcie sobie sami.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.218.88
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.