PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: Zasady wsparcia producentów mleka i innych sektorów

MRiRW: Zasady wsparcia producentów mleka i innych sektorów
10 września KE ma opublikować rozporządzenia tworzące pakiet wsparcia i pomocy dla producentów mleka i producentów w innych sektorach hodowlanych; Fot. pixabay.com

Autor:

Dodano:

Tagi:

Jak Informuje MRiRW 10 września br. Komisja Europejska ma opublikować rozporządzenia delegowane, tworzące pakiet wsparcia i pomocy dla producentów mleka i producentów w innych sektorach hodowlanych.Pomoc w wysokości 500 mln euro obejmuje:

1) pomoc dla producentów mleka za ograniczenie produkcji mleka – 150 mln euro w skali UE,

2) dostosowawczą pomoc dla producentów mleka lub producentów w innych sektorach hodowlanych – 350 mln euro w skali UE, w tym dla Polski przewidziana jest kwota 22 670 129 euro.

 Proponowane rozwiązania mają służyć poprawie równowagi podażowo-popytowej na rynku i wsparciu działań przyczyniających się do stabilizacji sytuacji rynkowej. Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka za dobrowolne zmniejszenie dostaw do podmiotów skupujących finansowany będzie na jednolitych zasadach w całej UE – pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. 

Pierwszy okres redukcji dostaw mleka to miesiące

●pierwszy: październik – grudzień 2016 r.,

●drugi: listopad 2016 r. – styczeń 2017 r.,

●trzeci: grudzień 2016 r. – luty 2017 r.

●czwarty: styczeń – marzec 2017 r. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia KE udostępnionym 25 sierpnia br. w ramach mechanizmu producenci mleka będą zobowiązani do złożenia dwóch wniosków:

1) wniosku o pomoc, w którym wskażą planowaną wielkość redukcji dostaw mleka, do której ubiegają się o pomoc, przy czym wielkość ta nie może być mniejsza niż 3000 kg i większa niż 50 proc. ilości mleka sprzedanego w odpowiednim, okresie referencyjnym; termin składania wniosków o pomoc w odniesieniu do pierwszego okresu redukcji (październik-grudzień 2016 r.) upływa 20 września 2016 r. o godz. 12.00. 

2) wniosku o płatność, w którym producenci mleka wskazują rzeczywistą (ostateczną) wielkości redukcji dostaw mleka, do której wnioskują o pomoc; wnioski te składane są w terminie 45 dni po zakończeniu okresu redukcji. 

Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro do 100 kg zredukowanej ilości mleka. 

Pomoc może być wypłacona w odniesieniu do poszczególnych producentów do ilości mleka nie większej niż 50 proc. ilości mleka sprzedanej przez producenta w okresie referencyjnym. 

Ponadto w przypadku, gdy wielkość redukcji dostaw mleka, do której producenci wnioskują o pomoc w skali UE, przekracza maksymalną wielkość redukcji dostaw, do której Komisja Europejska (KE) może wypłacić pomoc, KE ustala współczynnik przydziału, który będzie uwzględniany przy określaniu dla każdego producenta wielkości redukcji dostaw, do której producent może uzyskać pomoc. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem pomocy za zmniejszenie produkcji mleka, na mocy, którego pomocy będzie wypłacana przez Agencję Rynku Rolnego. 

Po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych projekt rozporządzenia będzie skierowany do rozpatrzenia i przyjęcia przez Radę Ministrów. Po wejściu w życie rozporządzenia producenci mleka zainteresowani uzyskaniem pomocy finansowej za zmniejszenie dostaw mleka do podmiotów skupujących będą mogli złożyć wnioski w tej sprawie do dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

W projekcie rozporządzenia KE dotyczącym pomocy dostosowawczej przewiduje się natomiast podział ogólnej puli środków w wysokości 350 mln euro na koperty krajowe oraz możliwość uzupełnienia finansowania mechanizmu przez państwa członkowskie z budżetu krajowego.

 Zgodnie z projektowanymi przepisami UE pomoc będzie wypłacana dla producentów mleka lub dla producentów w innych sektorach hodowlanych. Pomoc ta będzie przysługiwała tym producentom, którzy realizują jedno lub więcej działań mających na celu zrównoważony rozwój gospodarstw i przyczyniających się do stabilizacji rynku. W projekcie zaproponowanym przez KE działania te zostały określone w sposób następujący:

1) redukcja produkcji ponad przewidzianą w projekcie rozporządzenia delegowanego dotyczącego pomocy dla dobrowolnej redukcji produkcji mleka lub niezwiększanie produkcji, ·

2) rolnictwo w małej skali, ·

3) stosowanie ekstensywnych metod produkcji; ·

4) stosowanie metod produkcji przyjaznych dla środowisk i klimatu; ·

5) wdrażanie projektów współpracy;

6) wdrażanie systemów jakościowych mających na celu promocję jakości i wartości dodanej; ·

7) szkolenia w zakresie instrumentów finansowych i instrumentów zarządzania ryzykiem.

W najbliższym czasie przygotowane zostaną krajowe propozycje rozdysponowania tej pomocy, które następnie będą przedmiotem konsultacji społecznych.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Stan. 2016-09-01 19:48:24
  Dopiszę do Twojego(Stefan) wnioski:
  1. produkcja mleka wyłącznie na zamówienie co oznacza kontraktację zgodną z kodeksem cywilnym (cena ustalona w umowie , jak w burakach),
  2. krajowe kwotowanie wg. produkcji historycznej - pomniejszanej np. 10 procent rocznie dla producentów pow. 1 mln litrów, 5 % dla tych pow. np. 100 tysięcy . Tak uzyskane kwoty na przetarg , organizowany np. przez ARiMR.
  Nie może być cena opłacalna - bez ograniczeń produkcji ponieważ przy opłacalności dla wszystkich producentów - wzrasta podaż ponad popyt. Np. Opłacalność produkcji indyka (przez dwa lata) spowodował jego nadprodukcję i spadek ceny o 20 procent.
 • Stefan Ławski 2016-08-30 18:44:22
  "Wojna o mleko" jest dla rolników nie do wygrania, bo spożycie mleka od lat 50. spadło wielkrotnie, kilkakrotnie. Żeby hodowcy dostawaili wyższe ceny za swoje produkty musi być znacznie mniej towaru na rynku, produktu, na którego popyt zmalał także wielokrotnie, żebyscie nie wiem jak krzyczieli i nie wiadomo jak domagali sie od Jurgiela interwencji on ani żaden inny minister kraju unijnego nic na to nie poradzi !!!!, bo rynek kapitalistyczny z dyktatorami w postaci różnych makro- mleczarni tych Lactalisów, Mlekowit i innych Carrefourów ukształtowal się tak, że to oni dyktuja prawa. Jak nie chcą zaplacic 350 euro za tysiac litrów mleka to nie zaplacą ani centa euro żebyście, CHŁOPY, pękli. Zapłacą tyle ile im sie podoba, czyli tyle, żeby mogli robic gigantcyzne zyski na tej mlecznej wodzie, którą nam sprzedają w supermarketach a hodowca wobec DYKTATU i MONOPULU JEDYNEGo odbiorcy czyli MLECZARNi monopolisty jest KOMPLETNIE BEZRADNY!!! zrozumcie wreszcie . Jak sie hodowcy polskiemu czy francuskiemu nie podoba zbyt niska, jego zdaniem cena, ma jedno wyjście : wyleć mleczko do najblższego strumylka i po problemie. Nie ma innej rady !!!!. To jest KWADRATURA KOŁA. Żeby taki Carrrofour, Auchan, Biedronka czy Lidl robił na produktach mlecznych gigantyczny zysk musi rolnikowi placić bardzo mało, w przeciwnym razie czeka rolnika czysta strata, albo przekwalifikowanie sie na ... bezrobotnego. Niemieccy i francuscy hodowcy mleka liczyli na dwa rynki i sie srogo zawiedli. Ani buksujace gospodarczo Chiny ani Rosja gotujaca się do wojennej rozprawy z UKrainą nie wchłoną tego nadmiaru europejskiego mleka, a pamiętajcie też , mleko jest produktem łatwo się psujacym i jeśli się go nie przerobi na mleko w proszku, które potem i tak zalega w milionach ton w magazynach unijnych, to można je wylać na śmietnik. Co począć ??, nie ma innej rady ludzi trzeba nauczyć, by zamiast żreć więcej i więcej, jedli MNIEJ, ale ŻARCiE lepszej jakości i wtedy ewentualnie marzyć o wyższej cenie skupu za towar wyższej jakosci. WOJNĘ O MLEKO europejscy hodowcy mleczni przegrają z kretesem , bo nie maja szans w starciu z globalnym kapitalizmem, bo to on dyktuje prawa rynku a te sa dla hodowcow brutalnie bezwględne. Minister rolnictwa na razie jeszcze rozmawia z rolnikami-hodowcami, bo oni sa wyborcami jego partii PiS w Polsce czy socjalistów we Francji, ale już wielkie koncerny mleczarskie a tym bardziej wielkei sieci supermarketów mające przychody w wysokosci i setek miliardów euro juz z żadnym ministrem jakkolwiek sie on by nazywał rozmawiac NIE będą. Szkoda IM czasu. A kolejni kandydaci na prezydentów czy to we Francji czy to w Niemczech i tak wyznają wyłacznie religię liberalnej gospodarki, Czyli niech sie dzieje co chce rynek to i tak ureguluje, tak jak to próbował nam wmówić kandydat na pezydenta Poski - niejaki Tusk. W 2006 roku. Prezydentem wprawdzie został , ale w UNII. :-)
 • Lewar 2016-08-30 17:07:20
  Najpierw to trzeba nauczyć się produkować żeby potem Ograniczać w pupu polszy to jest tylko jedna droga Likwidacja produkcji jak możesz Ograniczyć jak twoja łaciata daje 20 litrów Dziennie i ledwo stoi 😉😱}:) nóż w gardło... pozdro 300 cała na przód.... 250 000 producentów
 • diana 2016-08-30 12:57:54
  A francuscy rolnicy jednak coś tam cos tam uzyskali, bo koncernowi Lactalis rura jednak pękła i do rozmów z producentami mleka usiedli. a Tu co nic ? a nam i tak sprzedają wode biała zwana mlekiem Globalizacja odbierze wam ochotę do roboty, szanowni rolnicy a nam ochotę na konsumowanie tego co wyprodukujecie. Tak będzie to już się dzieje.
 • Asf 2016-08-30 10:16:48
  Rolnicy pod mleczarnie opony palić to spółdzielnie nas okradają bo z czego po 40% zysków mają
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.51.151
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.