PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro – było 23 mld euro

Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro – było 23 mld euro fot. Gerd Altmann z Pixabay

Autor:

Dodano:

Tagi:

Na WPR w kończącej się unijnej siedmiolatce było ok. 32 mld euro, z czego ok. 23 mld trafiło bezpośrednio do rolników na płatności bezpośrednie, a 8,7 mld na działania związane z rozwojem wsi. W nadchodzącej perspektywie budżetowej 2021-27 będziemy mieli na WPR 32,2 mld euro (ceny bieżące, już po uwzględnieniu dodatkowych środków na ożywienie gospodarki po koronawirusie), w tym 21,7 mld euro w ramach płatności bezpośrednich oraz 10,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich (przed ewentualnym przesunięciem środków między filarami WPR).Przemieszanie informacji o kwotach przeznaczanych w UE na rolnictwo (WPR) i na ożywienie gospodarki po koronawirusie („plan odbudowy”) utrudnia ocenę tego, ile tak naprawdę pieniędzy trafi w przygotowywanych nowych wieloletnich ramach finansowych UE na dopłaty i rozwój rolnictwa i terenów wiejskich. Nie wiadomo też, kiedy kwoty podawane są w wysokości uwzględniającej inflację (czyli w cenach stałych), a kiedy bez jej uwzględnienia (czyli w cenach bieżących, tj. aktualne ceny rynkowe, nominalne).

Nie wiadomo również, ile z tych planowanych pieniędzy „na rolnictwo” trzeba będzie tak naprawdę przeznaczyć na środowisko i inwestycje wspierające jego ochronę, a także na cyfryzację.

Realnie środki na wsparcie w ramach WPR będą blisko o 2% wyższe niż w perspektywie 2014-2020, uwzględniając drugi element lipcowego kompromisu dotyczący finansowania planu odbudowy po pandemii COVID-19” – podało MRiRW.

Więcej: 

2,3 mld euro więcej na dopłaty bezpośrednie w nowej perspektywie budżetowej

Zapytaliśmy w MRiRW, czy podawane dane są w cenach stałych, czy bieżących.

Wyjaśniono (podkreślenia redakcji):

Przekazane informacje o kwotach uzgodnionych w ramach osiągniętego 21 lipca 2020r. porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 (WRF) podane zostały w cenach stałych (zgodnie z konkluzjami przyjętymi przez Radę Europejską – dokument EUCO 10/20 – https://www.consilium.europa.eu/media/45127/210720-euco-final-conclusions-pl.pdf);

- Punktem odniesienia do porównań wyników kompromisu w przekazanym pierwotnie materiale była propozycja KE z maja 2018 r.;

- W cenach bieżących kwoty osiągniętego kompromisu są następujące:

•    łączny budżet WPR (wliczając środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy) – 386,7 mld euro (o 1,6% więcej niż w perspektywie 2014-2020),

•    pierwszy filar WPR – blisko 291,1 mld euro (wzrost o 1,9%),

•    drugi filar WPR (wliczając środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy, które mają być wydatkowane z wykorzystaniem instrumentów drugiego filara) – 95,6 mld euro (wzrost o 0,5%).”

Przypomnijmy, że w cenach stałych (dane z poprzedniej informacji MRiRW, czyli podane z uwzględnieniem inflacji) wyglądało to tak:  łączny planowany budżet polityki rolnej to ponad 336,4 mld euro, limit wydatków pierwszego filara ustalony został na poziomie prawie 258,6 mld euro, alokacja na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich ustalona została na poziomie prawie 77,9 mld euro.

W aktualnie realizowanym budżecie 2014-20 na WPR przeznaczono 385 mld euro.

Jak z tego wynika – jeśli nie wliczy się środków z Europejskiego Instrumentu Odbudowy, których sposób wydatkowania jest ściśle określony i adresowany głównie do Zielonego Ładu i cyfryzacji  – na WPR w cenach stałych wpłynie znacznie mniej środków, niż w kończącym się okresie budżetowym

A jak to wygląda w szczególności dla Polski? Zwróćmy uwagę na zmianę w przekazywanej ministerialnej informacji z cen stałych na bieżące i dodanie do PROW kwot przeznaczanych przez UE na ożywienie unijnej gospodarki po koronawirusie.

„W latach 2021-2027 Polska będzie mogła wydatkować na wspólną politykę rolną ok. 32,2 mld euro (ceny bieżące), w tym 21,7 mld euro w ramach płatności bezpośrednich oraz 10,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich (kwota ta obejmuje także wydawane w ramach II filara środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy). Łącznie Polska otrzyma w ramach WPR o ok. 0,5% więcej środków niż w obecnym okresie programowania, przy tym w przypadku płatności bezpośrednich wzrost wynosi 2,8%, a na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich ilość dostępnych środków będzie o 3,9% mniejsza niż w latach 2014-2020” – podaje ministerstwo.

Nawet jeśli przyjąć za dobrą monetę zapewnienie, że na dopłaty bezpośrednie będzie teraz 2,8 proc. pieniędzy więcej niż w kończącej się siedmiolatce (choć trzeba pamiętać o inflacji i rzeczywiście większej niż wynegocjowana kwocie przeznaczanej w okresie 2014-20 na dopłaty po przesunięciu na ten cel części środków z PROW), to i tak zmniejszenie kwoty przeznaczanej teraz na rozwój wsi określa, że na przesunięcie na dopłaty bezpośrednie (czyli z II filara do I) mamy mniej środków. Na rozwój wsi w ramach PROW zostaje po takim przesunięciu już całkiem niewiele – a jeszcze część z tych pieniędzy musi być przeznaczona na środowisko i cyfryzację (kwota podawana przez MRiRW jako przeznaczona na WPR obejmuje przecież także dodatkowo wydawane w ramach II filara środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy). Pamiętajmy też, że kwoty trafiające do rolników trzeba jeszcze pomniejszać (w obu filarach) o koszty przekazywania (techniczne, to nawet 4 proc. w przypadku PROW).

Jak wyglądało to w kończącej się siedmiolatce?

Na I filar WPR było 23,5 mld euro - i to już po przesunięciu z II filara jednej czwartej dostępnej w nim dla Polski koperty - tj. 2,34 mld euro. Bez przesunięcia między filarami zatem wynegocjowano na dopłaty bezpośrednie z budżetu UE w kończącej się unijnej siedmiolatce 21,16 mld euro – a teraz ma być przeznaczone na ten cel 21,7 mld euro (i to w cenach bieżących). 

Na II filar WPR natomiast  w obecnej kończącej się WPR 2014-20 wynegocjowano ok. 11 mld euro, ale z tego zdecydowano przesunąć na I filar 25 proc., a budżet krajowy miał uzupełnić te środki o ok. 36 proc.

Teraz na lata 2021-27 na rozwój obszarów wiejskich mamy obiecane 10,5 mld euro , a kwota ta obejmuje także wydawane w ramach II filara środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy, wszystko to w cenach bieżących, czyli bez uwzględnienia inflacji, i przed ewentualną alokacją między filarami WPR.

W sumie: mieliśmy na WPR ok. 32 mld euro, z czego ok. 23 mld trafiło bezpośrednio na dopłaty dla rolników, a ok. 8,7 mld na działania związane z rozwojem wsi.  

Będziemy mieli 32,2 mld euro (ceny bieżące!), w tym 21,7 mld euro na wydatki w ramach płatności bezpośrednich oraz 10,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich (kwota ta obejmuje także wydawane w ramach II filara środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy, przed możliwą alokacją z II do I filara, przeprowadzoną w perspektywie 2014-2020).

Zgodnie z założeniami nowej WPR, 40 proc. środków z I i II filara ma trafić na klimat, a 30 proc. środków z II filara na środowisko.

Nie ma się z czego cieszyć. Od mieszania w kasie pieniędzy na rolnictwo nie przybywa.

Pytamy w MRiRW, jak wyliczono, że dopłaty wzrosną o 2,8 proc. i ile będą one wynosić, liczone w cenach stałych i po uwzględnieniu ewentualnego przesunięcia między filarami.

 

Więcej o środkach na WPR w kończącej się siedmiolatce:

Sorry, takie mamy dopłaty

Sorry, taki mamy PROW 2014-2020

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Andrzej 2020-09-01 16:26:33
  Oczywiście, bez Unii, koniec. Ale z drugiej strony jeżeli nie zmienimy naszego rolnictwa, to też będzie koniec. Małe, niewyspecjalizowane gospodarstwo, to nieszczęście. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, to nieszczęście. Nawet nie dlatego, że to jakby pańszczyzna i przypisanie rolnika do ziemi, którą jak zechcą, to nawet dziecku nie będzie mógł-dać. To jest nieszczęście dlatego, że ustawa hamuje rozwój wsi. Sama robotą nic się nie zrobi, kapitału na wsi nie ma na tyle, by robić nowocześnie. Albo wielkoobszarowo albo ekologicznie. PiS chce rolnika posłusznego PiS'owi i Proboszczowi. Wcale nie chce PiS wsi bogatej i wykształconej - woli bidę i ciemniactwo. Bo takimi łatwiej kierować. Na razie ta cała władza żadnego pomysłu na wieś nie ma. Tyle, ze wiedzą, ze jak dadzą trochę kasy, to część ludzi ich będzie po rekach całować. Tymczasem oni nam dają nasze własne pieniądze. Rząd żadnych własnych pieniędzy nie ma. Ma podatki i z podatków budżet. Własnie zrobił w nim dziurę na ponad 100 000 000 000 złotych. Sto miliardów! Czyli coś muszą zrobić. Dokończą kradzieży OFE. Maja gospodarstwo p. Sasina czyli aktywa państwowe. Ale skąd oni je mają. Kupili. Zarobili, a g... prawda. Maja to po Komunie. Rząd dlatego bawi się w przedsiębiorcę, bo musi swoim wiernym wypłacać rentę za wierność i posłuszeństwo. Czy ktokolwiek słyszał, by w normalnym Państwie Rząd zajmował się przedsiębiorstwami. I to największymi. To jest po prostu granda. jest jednak też i problem? Co zrobić z Orlenem, KGHM, Lotosem, Azotami i całym mająteczkiem tego Sasina. Nie polskiego kapitału. I tu koło się zamyka. O kapitale potem. na razie Kaczyński chce nam wykończyć Samorząd. Pozbawić Gminy, władzy, przejąć ją. Użyje do tego koronawirusa. Mądry Morawiecki pierd..., że wirus opanowany, bo chodziło o to, żeby ludzie zagłosowali na tego Dudę. Miesiąc później już by nie wygrał. Dlatego rząd złagodził wszelkie anty epidemiczne nakazy i zakazy. Ludzie zagłosowali, wybrali Ciasteczko i pojechali na wakacje... Byłoby OK, gdyby to Ciasteczko miało olej w głowie i gdyby nie było zarazy. Teraz ludzie wrócą z dzieciakami z wakacji i zaraza wystrzeli, a p. Duda sobie ładnie wyglądał. Gdy zaś epidemia się nasili, Rząd dekretowo przejmie od naszego, znanego nam osobiście Samorządu władzę. A jak raz weźmie, to nie odda. Czyli jest kiepsko, a będzie gorzej. No to główkujcie koledzy.
 • Krzysztof 2020-09-01 10:03:38
  Dzięki za konkretne informacje, w dzisiejszej rzeczywistości raczej o nie trudno. Pomijając krajową politykę rolną, moim zdaniem, unia zachowała twarz. Ludność Polski stanowi 8% ludności unijnej, wartość produkcji rolnej Polski stanowi 5% produkcji unijnej. Budżet przeznaczony dla Polski to około 8% budżetu unijnego na rolnictwo. Reszta w rękach krajowych wizjonerów. Pozdrawiam.
 • jan 2020-09-01 06:41:07
  Ciekawe wyliczenie był 23 mld będzie 21,7 mld, a wzrost o 2,8% geniusze matematyki!
  • Czytelnik 2020-09-01 07:12:23
   @jan Czasem trzeba matematykę połączyć z j polskim. Wystarczy czytać ze zrozumieniem a tego u Ciebie zabrakło:)
   • KzO 2020-09-01 09:12:50
    Czasem nie trzeba wszystkiego łykać jak pelikan i wykazywać trochę logicznego myślenia i odporności na propagandę
 • Becia 2020-09-01 02:22:47
  Wyszlo jak zawsze obiecanki cacanki przed wyborami zrownanie doplat po wyborach obnizanie
 • Podlasiak 2020-08-31 21:58:21
  Dziękujemy komisarzu Wojciechowski.Panie Prezydencie musisz dopłacić obiecałeś.
  • And 2020-09-01 11:05:11
   Nie po to ich wybraliśta żeby wam dobrze zrobili,wazne że ośmiorniczek nie jedza.Radujcie się.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.205.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.