PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wiadomo, jaką pomoc po suszy wypłaciła ARiMR!

Wiadomo, jaką pomoc po suszy wypłaciła ARiMR! fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 29-05-2020 12:32

Tagi:

261 380 rolników odebrało po ubiegłorocznej suszy pomoc w wysokości 1.238.807,6 tys. zł, w tym 35.628 zostały wypłacone zaliczki na kwotę 89.070 tys. zł - podaje minister rolnictwa.Pytaliśmy my, pytał Rzecznik Praw Obywatelskich, ale dopiero poseł Romuald Ajchler – w odpowiedzi na interpelację i jeszcze po jej ponowieniu – uzyskał odpowiedź.

Więcej: Jaka pomoc po suszy? Ile wniosków z PROW na „Restrukturyzację” i „Modernizację”?

21 maja minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował:

„Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła pomoc w formie dotacji w związku z wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, o której mowa, o której mowa w § 13v rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) 261.380 beneficjentom na kwotę 1.238.807,6 tys. zł, w tym 35.628 beneficjentom zostały wypłacone zaliczki na kwotę 89.070 tys. zł.”

A ilu wnioskowało? „Do Agencji wpłynęło niespełna 355 tys. wniosków o przyznanie pomocy na kwotę ok. 2,3 mld zł” – informowała ARiMR.

Więcej: ARiMR: Suszowe za ubiegły rok rozpatrzone w ponad jednej trzeciej, wypłacone niespełna w połowie

Zatem po wypłaceniu ostatniej puli przeznaczonej na pomoc (dane są z 13 maja) można powiedzieć, że udzielanie pomocy jest po połowie - jeśli chodzi o kwotę. Swoją należność odebrały dwie trzecie wnioskujących. Chyba że wnioski będą odrzucane bądź zmieniane...

Kiedy otrzymają pomoc wszyscy, którzy na nią czekają?

„Jednocześnie informuję, że obecnie nie ma możliwości określenia ostatecznego terminu wypłaty pomocy dla producentów rolnych w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi” – podaje minister rolnictwa.

Cała odpowiedź na interpelację w załączniku.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (65)

 • ,,,,,,,,,,,, 2020-06-03 15:15:53
  CZYLI DO WYPŁATY ZOSTAŁO 10 % PŁATNOŚCI CZY TEŻ TAM ROLNIKÓW? JAK OD DAWNA TWIERDZI MINISTER I TVP
 • Domi 2020-06-01 22:37:07
  Powiedzieć rolnikowi trochę prawdy to jak włożyć kij w mrowisko. Ale niczym mnie nie zaskoczyliście w rozmowach prosto w oczy zachowujecie się tak samo wszystko wam się należy, normalnemu obywatelowi to nawet za psa podatek dołożą ale wam wszystko się należy i wiecznie mało. Dzięki za ubaw dawno się tak nie pośmialem. Oj będzie głód i płacz będzie jak nie dają rolnika kolejnej dotacji , będzie głód i płacz.
  • Powiedziec?Ty piszesz 2020-06-05 12:42:30
   Idz do tego sasiada co mu tak zawiści i powiedz prosto w oczy MOZE jak powiesz na GLOS a nie tu wylewasz swoje wypociny to ci ULZY Co brak odwagi,kozak w necie,pw swiecie
 • rolnik kujawsko-pomorskie 2020-06-01 22:32:41
  Ciekawe jak byś reagowała Szanowna Pani pracownico Wód Polskich jak po półrocznej pracy- we wrześniu dyrektor by powiedział: " z powodu tego,że latem mieliśmy temperaturę wyższą od średniej obcinamy wypłaty o 30 czy 40% a tę kwotę wyrównamy jak będziemy mieli pieniądze... ". W takiej sytuacji są teraz rolnicy. Nie zebrali plonów, ceny wyprodukowanej wołowiny, drobiu , mleka spadają. A minister dalej opowiada o tym, jacy to rolnicy są ważni i ile dostają pieniędzy. Słynne 500+ na krowę, o którym już słyszą wszyscy od prawie roku a dotację otrzyma 5 % gospodarstw w czerwcu 2021 !!! o ile dostaną w ogóle !!!Większość tych dotacji trafia do firm produkujących maszyny rolnicze czy artykuły budowlane. Nie nakręcajcie się ludzie tymi propagandowymi bredniami.
  • Domi 2020-06-01 23:02:44
   Hola hola jakby mi tak powiedziała pani dyrektor to było by mi przykro bo wiadomo że każdy lubi kasę w portfelu ale na pewno nie lecialabym z płaczem do ministra , prezydenta ,premiera telewizji i nie wiadomo jeszcze gdzie bo on ze mną umowy nie podpisał , z wami też nie. Doskonale wiecie że podejmujecie ryzyko siejąc np kukurydzę na słabszej ziemi , że bez opadów nic z niej nie bedzie. Podejmujecie ryzyko jak każdy przedsiębiorca i nie macie żadnego prawa żądać odszkodowan od panstwa. W takim wypadku ja też chcę odszkodowanie od państwa za dusze bo przez susze owoce i warzywa są droższe i ja jestem na tym stratna bo place drożej . Roszczenia wyssane z palca pod byle pretekstem a potem dziwicie się że nikt was nie szanuje i każdy olewa.
 • Domi 2020-05-31 10:27:07
  Jakie suszowe za co ? Rolnik dostaje dotacje do ziemi , rolnik dostaje dofinansowanie do maszyn, rolnik dostaje bezzwrotne pieniądze na "młodego rolnika", rolnik dostaje dofinansowanie jeśli ma mniej zwierząt a lepsze warunki , rolnik dostaje suszowe , za powódź też rolnik dostanie odszkodowanie, rolnik nie płaci ZUS tylko 5 razy niższy KRUS. I tak są nauczeni ze wszystko im się należy a kto da normalnym przedsiębiorca ? Mało tego pracuje w PGE Wody Polskie jest akcja piętrzenia wód , nawet okoliczni mieszkańcy mogą piętrzyć wody jeśli są zastawki przy ich polach , myślicie że choć jedną zastawkę ktoś spiętrzył? Nie bo to za dużo roboty a jak my wjedziemy komuś na łąkę aby dojechać do zastawki to już leci z pretensji o " Odszkodowanie" albo wyrzucają deski z zastawki bo sąsiad ma korzyść a on nie. Ot taka historia oparta na faktach o polskich rolnikach
  • Krzyś 2020-05-31 11:08:38
   Zapomniałeś dodać o dofinasowaniach do chlewni , płyt obornickich no i najnowszy trend dofinansowanie do ogrodzeń gospodarstwa. Kto normalnym uczciwie pracującym obywatela dofinansuje ogrodzenie posesji i to z reguły nie byle jakim płotem ? Przestańcie żebrać a potem żądajcie żeby ktoś was szanował.
  • Mix 2020-05-31 11:47:52
   Jak rolnicy mają tak dobrze jak piszesz to czemu sam się nie zajmiesz taka dzialalnoscia
   • Domi 2020-05-31 12:22:28
    A zdziwisz się bo mam razem z ojcem 25 ha i wiem że jeśli ktoś nawet średnio gospodarzy ,a nie bierze miliony kredytów aby się pochwalic " nowym fendem 250 koni który będzie pracowal na 20 ha" to nie musi potem żebrać ,może kokosów nie ma ale normalnie żyć można bez przeszkod. Równie dobrze mogę się zapytać dlaczego jak wam tak źle nie pójdziecie do normalnej pracy ?
  • Tom 2020-05-31 12:56:46
   Czemu płaczesz.? Chcesz dobrobytu z to zapraszam na wieś. apraszam na wieś, przecież tam wszystko samo rośnie no i ten tani KRUS
   • Domi 2020-05-31 14:15:46
    Mieszkam na wsi, biedy nie widzę jak ktoś chce pracować jak ktoś myśli że jest " Pan Gospodorz " i on jego kobita dzieci rodzice już nie muszą nic robić bo on ma dotacje i nowy traktor , to potem takich komornik bierze. Szkoda tylko że od tych "dużych" tak śmierdzi wytłumaczcie mi dlaczego 20-30 lat temu każdy miał hodowlę i obornik na podwórku lub za plotem i nie śmierdziało a dziś od większość śmierdzi już 500 metrów przed gospodarka ? Ano bo kiedyś się zwierzęta karmiło zbożem a nie paszami z chemią hormonami i nie wiadomo czym żeby szybciej rosly. Jakbyście mieli wybrać mniejszy zysk o 100 zł na miesiąc kosztem mniejszego smrodu lub większy zysk o 100 zł a smród na 3 km to każdy normalny obywatel już zna odpowiedź i wy też ją znacie. Trochę prawdy się tu dowiecie o sobie , a jak się nie podoba to do fabryki za 2000-3000zl na miesiąc zobaczymy do kogo byście wtedy płakali dobrodzieje , żywiciele oj wy zbawcy narodu
   • Ja 2020-05-31 14:47:18
    Domi- ale ty naiwny niby mieszkasz na wsi a nic o niej nie wiesz. U duzych obecnie śmierdzi a dlaczego no z powodów ekonomicznych dawniej ten duży to miał 15 macior z przychówkiem albo 15 krów z przychówkiem a teraz żeby jakos żyć to musi hodować 150 macior z przychówkiem albo 150 krów. Dawniej smród to był tylko na PGR-owskiej fermie gospodarstwa indywidualne byly rozdrobnione na tyle że nikt nie prowadził hodowli przemysłowej zwierzat. Zmartwie Cię dużych śmierdzieli będzie przybywac za to tych małych ubywac a wszystko to przez nieubłaganą ekonomie.
  • Wiki 2020-05-31 16:25:38
   No tak. Jak to zazdrość zwykłych pracujących ludzi do rolników odbiera im rozum. Nienawiść do ludzi bez których pożywienie by nie istniało. Tak oczywiście płacimy niższy Krus niż wy ZUS, tylko nasza emerytura po 40 latach ciężkiej pracy wynosi 1000zł, A wasza? A gdy nie daj Boże zachowuje ktoś ubezpieczony rolnik to otrzymuje 10zl dziennie, A nie 80% pensji. Susza tak obiecane mamy? A kto rzeczywiście otrzymał? Rząd dużo obiecuje, dużo daje tylko że w telewizji żeby tacy ludzie jak wy potęgowali swoją nienawiść do Rolnika i to dlaczego, A no dlatego, że może chcemy mieć lepszy sprzęt który z regóły składamy przez pół naszego życia(mam na myśli tu przeciętnego rolnika, A nie wielkoobszarowego, bo tam to już jest inne gospodarowanie). Wszyscy wyrywają tylko rolników i że za dobrze żyje. A wy dlaczego kupujecie nowe mieszkania coraz lepsze samochody? Wy możecie was stać, A rolnik powinien mieszkać w szopie i powinna mu słoma wychodzić z butów. Narzekamy oczywiście ale pamiętajcie że to dzięki nam macie co jeść...
   • Domi 2020-05-31 20:16:27
    Mamy co jeść dzięki swojej własnej ciężkiej pracy , nic za darmo ludzia to wy nie dacie oj nie (chociaż wy twierdzicie że wam się należy) , także zwolniłbym z tym uważaniem się za zbawców narodu , dobrodziejów i żywicieli.
   • Maria 2020-06-02 15:40:47
    Jestem na emeryturze administracyjnej, choć kilkanaście lat pracowałam na roli. Pretensje do rolników mają ci - którzy mają pretensje i roszczenia wobec wszystkich innych. Wasza teoretyczna wiedza jest delikatnie mówiąc żałosna i poza elokwencją wyrażania się macie kochani ZERO wiedzy praktycznej. Dyskusja z wami jest jałowa i szkoda czasu, bo i tak wiecie wszystko "najlepiej. Zegnam ms
  • Irolniczka 2020-06-01 12:14:57
   Drogi przedsiębiorco! Wy teraz najwięcej zbieracie kasy za nic! Subwencje , pożyczki bezzwrotne, itd. Wystarczy tylko poczekać z fakturami do następnego miesiąca i kasa leci za friko 36.000 zł do etatu, budowlańcy, fryzjerki, kosmetyczki! Obłowiliście się za wszystkie czasy! A rolnik nic!!!! Zobaczycie przyjdźcie głód i płacz
  • buraki 2020-06-01 13:12:50
   Normalny przedsiebiorca-gbur i zakapior
  • ccc 2020-06-01 13:23:46
   Nie wszystkich do jednego wora bo to swiadczy o Twojej głupocie Rownie dobrze przedsiebiorcom mozna wiele zarzucic np. ze nie szanujecie swoich pracownikow,wyzysk a wystawianie lewych faktur juz sie poucinalo i chyba o to bol itp..
  • Gabi 2020-06-01 13:43:55
   Tylko nie wszyscy mogą skorzystać z tych dotacji o których tak szeroko piszesz korzystają wielohektarowcy a zwykły rolnik przy 20- 30 ha to dopłaty mu dadzą do ha i nic po za tym
   • Tadek 2020-06-03 00:33:42
    na gospodarce już ponad 20 lat, a dotacji nie otrzymałem żadnej bo jestem tzw. niskotowarowy, , nie łapię się i nie dziwie sie , że na gospodarce nie zostanie następca ...
 • Łukasz kujawy 2020-05-31 06:53:15
  Po prostu wszyscy mają nas rolników za nic. Ciekawe co by było gdyby rolnicy nie sprzedali swoich płodów , co jadł by jeden z drugim. Nikt o tym nie myśli. A szanowny pan Ardamowski ciągle tylko kłamie i kłamie, nie mogę już na niego patrzeć.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.126.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.