Grupy producentów rolnych i gospodarze przechodzący na renty strukturalne jako pierwsi będą mogli starać się o unijne wsparcie - informuje Kamila Perkowska. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma przyjmować ich wnioski już od maja, a nie - jak wcześniej zapowiadano - dopiero w listopadzie. (...)

Polska projekt PROW-u przesłała Komisji Europejskiej latem zeszłego roku. Jednak ta przyjęła go dopiero w grudniu i od tego czasu liczy sobie aż sześć miesięcy na wydanie decyzji. Pewne jest jednak, że termin ten wydłuży się jeszcze, ponieważ ministerstwo rolnictwa musi teraz wytłumaczyć Brukseli, dlaczego dopisało do programu dopłaty niskotowarowe i przekonać ją, że są one niezbędne polskim rolnikom. - Komisja Europejska uważa to działanie za nieproduktywne, nie patrzy na nie zbyt przychylnym okiem. Czekają nas więc trudne negocjacje - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa. (...)

Plany są więc takie, by już w maju Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła zbierać wnioski o dopłaty dla grup producentów rolnych. - Możemy to zrobić, nie czekając na zatwierdzenie PROW-u, bo to działanie jest kontynuacją z poprzedniego Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i posiadamy na nie akredytację. Poza tym agencja ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosków. Liczymy, że w tym czasie Bruksela zakończy prace nad polskim PROW-em i bez opóźnień będziemy mogli wydawać rolnikom decyzje - wyjaśnia Grzegorz Spychalski, prezes ARiMR.
Szansę na wcześniejsze złożenie wniosków mają też gospodarze planujący przejść na renty strukturalne. (...)

Długie oczekiwanie na unijne pieniądze resort rolnictwa zamierza chłopom wynagrodzić. Ostatnio padła propozycja, by w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych” dofinansowanie przyznawano także do maszyn i urządzeń używanych. - Wiemy, że nie każdego stać na nowiutki sprzęt. Zanim jednak rolnik dostanie dopłatę, będzie musiał spełnić kilka warunków - zapowiada prezes ARiMR.
Trzeba będzie udowodnić, że sprzęt nie jest starszy niż pięcioletni. Agencja będzie więc wymagała, by do wniosku o płatność rolnik dołączył oświadczenie pierwszego właściciela, który potwierdzi, że sprzęt ma maksymalnie pięć lat i nigdy nikt nie pobierał na niego pieniędzy z unijnej kasy.

Źródło: Gazeta Pomorska