Jak przekazało MRiRW w piątkowym komunikacie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się w czwartek z Zarządem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR). Podczas spotkania minister omówił stan realizacji 16 postulatów, sformułowanych w kwietniu br. w porozumieniu z protestującymi rolnikami.

Postulaty zrealizowane

-Zrealizowaliśmy 13 z nich, a 2 kolejne są w trakcie realizacji. Tylko ustawa dotycząca szkód powodowanych przez ptaki jest w Sejmie - przekazał Telus.

Przedstawiciele OPZZRiOR poinformowali o nieprawidłowościach przy skupie malin prowadzonym przez spółki Skarbu Państwa, które miały dotyczyć nieuczciwych praktyk firm działających na zlecenie tych spółek. Jeden z postulatów związku - wskazało ministerstwo - dotyczył wprowadzenia dopłat do transportu zbóż.

Dopłaty do transportu bez zgody KE

Dodano, że jeden z postulatów OPZZRiOR dotyczył wprowadzenia dopłat do transportu zbóż. "Minister Robert Telus poinformował, że nie ma jak dotąd zgody Komisji Europejskiej na takie dopłaty, a stanowisko KE w tej sprawie nie jest sprzyjające" - wskazano w komunikacie.

Odnosząc się do skupu malin minister podkreślił, że "w przypadku wiedzy o popełnionych przestępstwach należy zgłosić je do odpowiednich organów ścigania".

Długie terminy w KOWR

OPZZRiOR zwróciło również uwagę - poinformowało MRiRW - na potrzebę uproszczenia procedur przy przeprowadzaniu restrukturyzacji obowiązujących w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. W ich ocenie KOWR dysponuje odpowiednimi narzędziami, ale ich stosowanie utrudniają zbyt skomplikowane procedury i zbyt długie terminy.

Powołany niedawno Pełnomocnik ds. dialogu społecznego w zakresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi ma za zadanie m.in. zapoznać się z sytuacją w KOWR - powiedział szef resortu.

Trener na spotkaniu

Jak przekazało ministerstwo, zarząd OPZZRiOR przedstawił także postulaty dotyczące m.in. wprowadzenia kredytów długoterminowych i dziedziczonych, czy umożliwienia zwiększania powierzchni magazynowej bez pozwolenia.

Dodano, że w spotkaniu uczestniczył również były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Engel jako hodowca koni wyścigowych. Zwrócił się on do ministra rolnictwa z postulatami dotyczącymi wsparcia działalności Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

"Szef resortu rolnictwa wyraził chęć spotkania w celu przedyskutowania przedstawionych przez niego postulatów" - stwierdziło MRiRW.