Do gruntów rolnych, na których wystąpiły nadzwyczajne okoliczności. (np. gradobicie, nawalne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, powodzie), które spowodowały zniszczenie upraw rolnych, przysługują płatności bezpośrednie.

Potwierdzeniem wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności będzie protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce powstania szkody. Po otrzymaniu tych protokołów rolnicy powinni je dostarczyć do Biura Powiatowego ARiMR, w którym składali wcześniej wniosek.

Gospodarze z Kłodzka, gdzie spadło nawet 350 mm na m2, Bielska Białej, Krosna i Nowego Sącza masowo podążą z wnioskami. - . Południowe rejony Małopolski, Śląska i Podkarpacia uzyskają najprawdopodobniej najniższy plon w kraju - mówi w rozmowie z farmer.pl dr Andrzej Doroszewski, kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG Puławy.

Najprawdopodobniej najbardziej "dostało się " pszenicy i rzepakowi. Wbrew pozorom inne uprwy mogły na deszczu tylko skorzystać. Jednak co będzie dalej - czas pokaże. Narazie wstepnie zapowiada się powród burz i ulewnych opadów. Juz niedługo na naszej stronie szczegółowa prognoza pogody - prosto z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Źródło: farmer.pl