PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Niemieckie media: Polska i Węgry powinny się martwić o miliardy z funduszu UE

Niemieckie media: Polska i Węgry powinny się martwić o miliardy z funduszu UE
Czy Węgry i Polska nie otrzymają pieniędzy z UE w ramach mechanizmu warunkowości, Foto: pixabay

Komisja Europejska podjęła pierwszy krok w kierunku wycofania finansowania Polski i Węgier w ramach mechanizmu warunkowości. Miliardy z funduszy pomocowych UE raczej nie trafią do Warszawy i Budapesztu w tym roku – pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.Dyrektor generalny Departamentu Budżetu KE Gert Jan Koopman wysłał w piątek wieczorem do ambasadorów Węgier i Polski pisma informujące, że Komisja bada wykorzystanie mechanizmu warunkowości w odniesieniu do Polski i Węgier.

Jak pisze "Spiegel", który dotarł do tych listów, "brzmią one jak akty oskarżenia". "Na dziesięciu gęsto zadrukowanych stronach KE podsumowuje zarzuty wobec Polski; głównym problemem jest to, że podważana jest niezawisłość sądownictwa" - opisuje gazeta. Pismo dotyczące Węgier było jeszcze dłuższe (11 stron), a nacisk położono "szczególnie na korupcję i nepotyzm, oraz niezdolność wymiaru sprawiedliwości do podjęcia skutecznych działań przeciwko tym zjawiskom".

Teraz Polsce i Węgrom grożą dotkliwe straty finansowe. Mechanizm warunkowości, o którym mowa w tych pismach, umożliwia UE "obcięcie środków dla krajów, których rządy podważają rządy prawa", co grozi też niewłaściwym wykorzystywaniem środków z budżetu UE - pisze "Spiegel", przypominając, że Polska otrzymuje bardzo duże środki z unijnej kasy - tylko w 2019 roku było to około 12 mld euro (w przypadku Węgier - około 5 mld).

Polska i Węgry potrzebują szybko środków z funduszu odbudowy, mającego zwalczać kryzysu wywołanego pandemią. "W tym przypadku z technicznego punktu widzenia wypłata nie ma związku z mechanizmem rządów prawa, ale z politycznego - tak. W obliczu ciągłych prowokacji ze strony Warszawy i Budapesztu trudno sobie obecnie wyobrazić, aby Komisja utorowała drogę do wypłaty miliardów z tego funduszu" - dodaje "Spiegel".

Polska wystąpiła o około 24 mld euro bezzwrotnych dotacji i 12 mld euro w formie pożyczek. Obydwa kraje miały otrzymać w tym roku w formie zaliczki 13 proc. kwot, o które wnioskowały, jednak Komisja zablokowała wypłaty. "Spiegel", powołując się na źródła w KE twierdzi, że "jest to pewne, iż Węgry i Polska nie otrzymają szybko pieniędzy".

Aby wypłaty doszły do skutku, zielone światło musiałaby dać nie tylko KE, ale i Rada Europejska. Zdaniem "Spiegla" jest jednak "bardzo mało prawdopodobne", by środki zostały przekazane Warszawie i Budapesztowi przed końcem roku.

Wysłane pism do Polski i Węgier "to tylko wstępny etap" - nie jest na razie pewne, czy Komisja rzeczywiście zarekomenduje państwom członkowskim wycofanie środków.

Eurodeputowany Daniel Freund (Zieloni) uważa, że pisma są raczej manewrem taktycznym. "Nie brakuje informacji o skargach na Węgry i Polskę. Komisja mogła natychmiast uruchomić mechanizm warunkowości, a pisma wysłać później. Teraz Węgry i Polska będą miały dwa miesiące na odpowiedź" - mówi Freund. Przypuszcza on, że przed końcem roku komisja wypłaci środki z funduszu odbudowy Polsce i Węgrom, a listy miały pokazać, że Komisja "coś robi w sprawie" tych krajów.

Jak zauważa "Spiegel", ostatnio rządowi w Warszawie udało się zepchnąć spór o praworządność na dalszy plan, gdy na "swojej wschodniej granicy Polska prezentowała się jako obrońca Zachodu, (…) by trzymać migrantów przewożonych przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę z dala od UE". Kanclerz Angela Merkel zapewniła w tej sytuacji Polskę o europejskiej "solidarności". "Ale teraz sytuacja na granicy z Białorusią uspokaja się, a list z Brukseli oznacza, że temat praworządności powraca. Warszawa musi zareagować" - podsumowuje "Spiegel".Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • Marian 2021-11-24 12:58:02
  Mam nadzieję, że unijne pieniądze w ogóle do Polski i na Węgry nie dotrą, rządy nie zrealizują budżetów i podadzą sie do dymisji, a wyborcy pisu i fideszu otworzą w końcu oczy.
  • Onet 2021-11-24 15:00:03
   Oby z wyborcami pisu oczy otworzyli też wyborcy ko
 • Amix 2021-11-24 09:03:58
  To jest cyniczna gra polskiego lewactwa w imię tej kompletnie nieefektywnej totalnej walki z rządem PIS ale chyba przelicytują bo sami się wystawiają na strzał w kolejnych wyborach, przed którymi prawica będzie mogła bardzo łatwo zrzucić winę na nich co zrodzi ogromne oburzenie społeczne. Póki co jest gra na czas, blokowanie, opóźnianie ile się da ale w końcu rząd powie basta jak nie chcecie dać to wypad sami sobie poradzimy i z murem na granicy też a wtedy cała chwała nam przypadnie i kto tu jest tępy no lewactwo jak zwykle bo w swoim zacietrzewieniu nie mają umiaru żadnego.
  • Wyborca PIS 2021-11-24 09:20:45
   Masz rację Glapinski mówił że mamy nieprzebranę ilości gotówki to i po co nam ta z unii. My sobie poradzimy sami w razie czego to drukarnie jeszcze działają tam lewactwa nie ma.
   • Amix 2021-11-24 10:08:59
    A propos drukowania pieniędzy to prym od lat wiedzie w tym lewacki EBC a my zwyczajnie te pieniądze jeśli będzie taka potrzeba na konkretne cele pożyczymy gdzie indziej, na lepszych warunkach, bez załączników z ideologią LGTB+ i innych "wartości" unijnych. W Niemczech patrzaj nie ma PiS , nie ma GA i inflacja do 6% dochodzi a PKB leci na łeb bo gospodarka spowalnia, taki wielki przemysł samochodowy niemiecki kompletnie staje bo głupich półprzewodników nie potrafi wyprodukować ale drukarki EBC chodzą na pełnych obrotach po trzeba nadrukować setki ton tych Euro żeby podtrzymać wysoki standard życia Niemców, którzy modlą się o lekką zimę bo gazu nie mają a OZE to już się przekonali do czego się nadaje. Tak wszędzie się kończą rządy nieodpowiedzialnych lewackich fachowców od gadania trzy po trzy i specjalistów dyplomowanych w pouczaniu innych o tzw. europejskich wartościach typu multikulti, feminizm, aborcja na życzenie itp. ale wątpię czy jakiś "niebinarny" przedstawiciel rasy ludzkiej to pojmie.
   • Wyborca PIS 2021-11-24 11:27:17
    Ty się tak tymi Niemcami nie przejmuj za pazdziernik tam inflacja 4,6% a u twoich pisowskich pracodawców juz 6,8%. Może i im wzrosnie ale nie na tyle co obecnie jest już w Polsce. Oni inflacje szybko zbiją a u nas rządzą pisowscy nieudacznicy więc inflacja pozostanie z nami przynajmniej do następnych wyborów za dwa lata. Ale co tam w Turcji inflacja 20% tam jest podobny rząd do tego pisowskiego a jakby co to pozostaje pisowcom za wzór Wenezuela tam banknoty malują na inne kolory tyle są warte.
  • Boo 2021-11-24 09:21:26
   Pisowski troll już pracuje od rana.
  • Marian 2021-11-24 13:05:09
   Tak sobie poradzimy jak w 1939. Zero sojuszników, słaby kraj, a rząd i przydupki ze spakowanymi ciężarówkami gotowi do ewakuacji i mędrkowania z zagranicy. Samodzielnie Polska nic nie znaczy, jej przetrwanie zależy od powiązań gospodarczych i politycznych. Teraz, przez pisowskie rządy, bliżej nam do Rosji niż do Europy.
  • Kołtun 2021-11-24 13:10:10
   O ile wierzę niemieckiemu urzędowi statystycznemu, to pisowskiemu GUS-owi jakoś nie bardzo. Sądząc po poziomie cen to te oficjalne dane trzeba mocno pomnożyć.
 • l 2021-11-24 08:50:30
  I tak się kończy sen o potędze . Wenezuela czeka za rogiem
  • Amix 2021-11-24 09:22:53
   Nic się nie kończy ani w sensie ekonomicznym ani prawnym bo KE doskonale wie, że sama złamałaby praworządność gdyby użyła pozatraktatowych narzędzi ale lewacka tożsamość nie pozwala jej na danie pieniędzy prawicowej władzy bo tym samym by tą władze, z którą walczy umocniła. Lewactwo w KE to są konkretni ludzie, mający konkretne koneksje z naszym lewactwem i tożsame cele polityczne dlatego współudział w tym wszystkim przywódców naszej totalne opozycji jest oczywisty- jedni z drugimi trzymają sztamę bo lewactwo UE jest przerażone tym co wyborcy zrobili z lewactwem w Polsce i na Węgrzech. Mało tego prawdopodobnie przeczuwają, że ten sam los wkrótce może spotkać ich również ponieważ opinia publiczna w wielu krajach zaczyna dostrzegać jak nieefektywne są rządy lewactwa a jak stosunkowo dobrze na ich tle radzi sobie wieloma kryzysami np. migracyjnymi rządy prawicowe. Stąd jeden wspólny cel i lewactwa UE i lewactwa polskiego w osłabieniu i obaleniu prawicowych rządów w Polsce i na Węgrzech. Tu nie chodzi o żadne wyższe wartości, ideały tylko o ordynarną walkę o władzę, wpływy i bardzo intratne stołki i można to nazwać swoistą wspólną polityką antyprawicową.
   • Wyborca PIS 2021-11-24 11:34:17
    Ty tak sam z siebie to piszesz. Wieżysz w te swoje dyrdymały o lewactwie. Jeżeli tak jest jak piszesz to czeka nasz gorszy los od Wenezueli bo twoi mocodawcy to prawdziwi komuniści a lewacy przy nich to grzeczni chłopcy.
 • dosyć 2021-11-24 08:48:57
  czas iści śladami angoli , pis z tym co robi /5 ,aborcja,teraz segrgacja i getta / już wyborów nie wygra ,konfederacja i wyjście z kołchozu
  • Amix 2021-11-24 10:28:02
   Tu się nie zgodzę bo dla Polski to nie byłoby w wielu aspektach korzystne a nawet Anglicy już bardzo negatywnie to odczuwają choćby w rolnictwie. Nie chodzi zatem o wyjście z UE tylko rewizję traktatów i zasad, którymi UE i jej ograny winny się kierować bo z tym dziś są największe problemy. UE została niejako zaanektowana przez lewactwo sprzeciwiające się tradycyjnym wartościom i wykorzystujące całą potęgę UE do wdrażania jakiś chorych i społecznie szkodliwych lewackich ideologii a na to wszystko w polityce zagranicznej same porażki i ustępstwa. Pytanie czy jest to stan odwracalny bo zdaje się Anglicy uznali, że nie wygrają z lewactwem i poszli swoją drogą- szczęść im Boże ale moim zdaniem postąpili głupio bo lewactwo uznało to za swój sukces i skupiło cały swój impet na Polsce i Węgrzech. Jeśli prawica chce przetrwać i zmienić UE to musi starać się i naprawdę dobrze rządzić i odnosić sukcesy choćby takie jak skuteczna walka z atakiem Łukaszenki i to się dzieje i to przekona do prawicy wielu ludzi w wielu krajach , dlatego jestem optymistą i wierzę, że mimo wszystko warto pozostać w UE tylko trzeba przywrócić co najmniej równowagę sił w UE a teraz mamy mocną lewą nogę, która kopie z całej siły w prawą nogę- no tak to się nie ujedzie i w końcu UE zostanie zmarginalizowana ekonomicznie , gospodarczo, demograficznie i kulturowo.
 • Chłop 2021-11-24 08:04:16
  Nie będzie Niemiec pluł mi w twarz..
  • Germane 2021-11-24 11:52:48
   A dlaczego ten Niemiec ma pluc na polskie gowno.
   • Chłop 2021-11-24 12:21:59
    Kiedyś takim jak ty golono głowy ale ty zasługujesz na coś więcej
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.205.167.104
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.