Europoseł Wojciech Olejniczak przygotował publikację informującą o kształcie WPR 2013-2020.
Jak wynika z zawartych w publikacji wyliczeń, w latach 2014-2020 średni poziom wsparcia bezpośredniego na ha wyniesie w przybliżeniu 208 euro, czyli o 7 euro mniej niż dotąd. Kwota ta faktycznie będzie jeszcze mniejsza po zastosowaniu dyscypliny finansowej. Nawet po uzupełnieniu płatności z budżetu państwa, ich wartość każdego roku będzie maleć o 5 proc.
Według Wojciecha Olejniczaka, „obniżonych dopłat nie powinniśmy jednak wcale ratować przez uszczuplanie i tak już obniżonego budżetu z drugiego filara” – bo jego budżet już i tak jest uszczuplony.
Jak dodaje Olejniczak, próg współfinansowania przez krajowy budżet ustalono w nowej WPR na poziomie 85 proc. – oznacza to, że do każdego euro Polska dopłaci 15 centów wobec 25 dotychczas.
„Powinniśmy postawić na mechanizmy ambitne, które umożliwią strukturalną modernizację polskiej wsi. Nowa WPR – pomimo mniejszych środków finansowych – nadal jest dla polskiej wsi szansą na skok cywilizacyjny” – konkluduje europoseł.
Komentarze