W tym roku rolnicy już po raz trzeci składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Ale po raz pierwszy w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji nie ma ogromnych kolejek. I wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość zainteresowanych zdąży dostarczyć dokumenty na czas.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - Ci wszyscy rolnicy, którzy wnioski składają a jest ich blisko 1,5 miliona, ten termin znają i o tym rolnicy dobrze wiedzą i myślę że wszyscy powinni te wnioski złożyć.

W wielu gminach uruchomiono specjalne punkty, gdzie rolnicy mogą bezpłatnie wypełnić dokumenty. Tak jest na przykład w Mniszkowie.
Janusz Ciesielski, wójt gminy Mniszków: - Nie ma kolejek praktycznie dzięki temu, że od początku przyjmowania wniosków już są te osoby praktycznie na bieżąco ta pomoc jest udzielana.

Ile czasu potrzeba na wypełnienie jednego wniosku? Marta Werłos Urząd Gminy Mniszków: - To zależy ile kto ma działeczek i jak skomplikowane są uprawy, ale tak przeciętnie - jak ok. 10 działek to 20 minut, a jak więcej to i 2 godziny nawet.

Dokumenty należy złożyć w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji, można to zrobić osobiście lub wysłać pocztą. - Wnioski można uzupełniać bez konsekwencji do końca maja ale jest podstawowy warunek trzeba je złożyć do 15 maja a później do końca maja można w tych wnioskach zmieniać co się chce łącznie z tym że jeszcze można dołączyć umowy dotyczące roślin energetycznych – dodaje Radosław Iwański.

Rolnicy do których nie dotarły częściowo wypełnione wnioski oraz załączniki graficzne, a takie przypadki się zdarzają, powinni zgłosić się do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji. Tam od ręki zostaną im wydrukowane dokumenty.

Źródło: Agrobiznes