PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ostatnia taka „Modernizacja”

Ostatnia taka „Modernizacja”

Rusza nabór na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Grażynę Wereszczyńską, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych w ARiMR poprosiliśmy o ocenę realizacji tego działania PROW.* Minister rolnictwa w rozporządzeniu z 18 stycznia zwiększył środki dostępne w ramach PROW. Pozwoli to na sfinansowanie wniosków czekających na realizację po poprzednich naborach i na ogłoszenie nowych naborów. Jak można ocenić dostępność środków z PROW?

- W związku z wejściem w życie w dniu 9 lutego br. rozporządzenia w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów na lata 2007 – 2013 tj. (Dz. U. z 2013 r. poz. 119), nastąpiło zwiększenie o prawie 81 mln euro limitu dostępnych środków w ramach działania 121 Modernizacja gospodarstw rolnych. Zwiększenie to nie jest jednak jedynym, jakie miało miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat.  Zainteresowanie rolników pomocą w ramach tego działania jest tak duże, iż pierwotnie wyznaczony budżet wynoszący 1,779 mld euro został zwiększony ogółem o 367 mln euro do poziomu 2,147 mld euro.

Ostatnie zwiększenie budżetu działania Modernizacja gospodarstw rolnych w części województw, w których występuje niedobór środków i złożone wnioski o przyznanie pomocy znajdują się na tzw. białych polach list przysługiwania pomocy, pozwoliło na objęcie wsparciem dodatkowej grupy pozytywnie ocenionych wniosków.

W przypadku natomiast 8 województw zwiększone zostały dostępne środki w ramach limitów wojewódzkich tj. lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, co pozwoliło na ogłoszenie przez Prezesa ARiMR kolejnego naboru wniosków (27 marca-23 kwietnia br.), w ramach którego do wykorzystania będzie ok. 537 mln zł. 

* Czy potrzeby rolników mogą być zaspokojone w pełni?

- Zgłoszone w  dotychczasowych naborach w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych zapotrzebowanie na środki pomocowe jest zróżnicowane w układzie poszczególnych województw. Uwzględniając aktualną wysokość  limitów finansowych można stwierdzić, iż w przypadku województw, w których nie będzie naboru – pomimo znacznego zwiększenia budżetu działania - nie wystarczy środków na sfinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych wniosków.  Ostatnie zwiększenie limitów finansowych daje w tych województwach, możliwość sfinansowania  dodatkowo ok. 1400 wniosków, nadal jednakże pozostaje grupa wnioskodawców, na wsparcie których brakuje środków.

* Czy "Modernizacja" jest szczególnym działaniem, skoro przeznacza się na nią najwięcej pieniędzy?

- O pomoc na operacje związane  z modernizacją i unowocześnianiem gospodarstw, obejmujące roboty budowlane, zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej czy też zakładanie i wyposażania plantacji wieloletnich, mogą ubiegać się producenci rolni, w tym osoby fizyczne, osoby wspólnie wnioskujące, osoby prawne, spółki osobowe w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych oraz wspólnicy spółki cywilnej.

Znaczne potrzeby modernizacyjne polskiej wsi, szeroki zakres wspieranych przedsięwzięć, oraz duży krąg odbiorców pomocy sprawiają, iż limit środków dla działania Modernizacja gospodarstw rolnych jest rzeczywiście jednym z największych w ramach PROW 2007-2013.

Ten zakres wsparcia cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem rolników, a świadczy o tym najlepiej liczba złożonych dotychczas wniosków o przyznanie pomocy tj. ponad 79 tys., oraz kwota dotychczas zakontraktowana  przekraczająca 8,08 mld zł, co stanowi ponad 90,6  proc. budżetu w całym okresie programowania.

* Jakie koperty finansowe będą przeznaczone na poszczególne województwa?

- Budżet działania Modernizacja gospodarstw rolnych jest określony w euro, w związku z czym wysokość dostępnych środków w poszczególnych województwach zależy w dużym stopniu od aktualnego kursu wymiany euro na złote. Obecnie w 8 województwach, w których w terminie od 27 marca do 23 kwietnia br. będzie przeprowadzony nabór wniosków kwota dostępnych środków wynosi łącznie 537,5 mln zł.

Oddział Regionalny        Szacunkowa wartość dostępnych środków finansowych [mln zł]*

Lubelski                               78,43

Lubuski                                28,27

Łódzki                                  112,55

Małopolski                            15,75

Opolski                                 37,76

Pomorski                              42,36

Wielkopolski                         174,20

Zachodniopomorski              48,14

Razem                                  537,45

* Czy jest szansa, żeby realizować "Modernizację" w tych województwach, gdzie ARiMR nie będzie przyjmowała wniosków?

- Wnioski o przyznanie pomocy w ramach naboru, który zostanie przeprowadzony w dniach od 27 marca do 23 kwietnia br. mogą składać Wnioskodawcy realizujący inwestycje na terenie woj. lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.  Przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków  w pozostałych województwach nie jest aktualnie możliwe z uwagi na brak dostępnych środków w ramach obecnego PROW 2007-2013. 

* Na jakie zmiany muszą zwrócić uwagę rolnicy, którzy będą wnioskowali o dofinansowanie "Modernizacji"?

- W odniesieniu do ogłoszonego 12.03.2013 r. naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych, kryteria dostępu i wymogi formalne do przyznania pomocy są niemalże takie same jak w poprzednich naborach, a zostały one określone w rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. (Dz. U. Nr 193 poz. 1397, z późn. zm.), znowelizowanego 5 marca 2013 r.

MRiRW w celu usprawnienia procesu oceny wniosków, szczególnie w obliczu zbliżającej się daty zakończenia realizacji PROW 2007-2013 wprowadziło kilka zmian wynikających z doświadczeń z wdrażania Programu oraz zmian dotyczących dostosowania do innych obowiązujących przepisów prawa, w tym dotyczących m.in.:

             wieku emerytalnego, gdyż zmiana przepisów ustawy o emeryturach i rentach (…) spowodowała wydłużenie się wieku emerytalnego poszczególnych grup wiekowych osób. Te grupy osób, uwzględniono jako potencjalnych Beneficjentów dz. 121;

             świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych oraz nowych przepisów o systemie oświaty, w związku z czym modyfikacji uległy wymogi formalne dotyczące m.in. dokumentowania posiadanego wykształcenia zawodowego.

Ponadto, do najistotniejszych zmian przy ubieganiu się o przyznanie pomocy należy zaliczyć:

1.            określenie w przepisach wykazu załączników, które należy dołączyć do wniosku o przyznanie pomocy oraz wskazanie obowiązkowego załącznika (wniosku o wpis do ewidencji producentów albo jego kopii, w przypadku braku posiadania numeru identyfikacyjnego producenta), którego brak może skutkować odmową przyznania pomocy;

2.            wymóg dołączenia do wniosku o przyznanie pomocy kopii co najmniej 2 zapytań ofertowych, dotyczących nabycia nowej rzeczy lub usług, skierowanych do różnych dostawców lub wykonawców oraz kopii 2 ofert stanowiących odpowiedź na te zapytania, wraz z uzasadnieniem wyboru oferty - w przypadku każdego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, którego koszt przekracza 10 tys. zł netto, dotyczącego inwestycji innej niż polegającej na budowie, przebudowie lub remoncie połączonym z modernizacją;

3.            wprowadzono ograniczenie możliwości przedłużenia terminu na wykonanie przez wnioskodawcę określonej czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy - z 6 miesięcy do łącznie 30 dni, dlatego ważne jest, aby wypełniony zgodnie z instrukcją wniosek o przyznanie pomocy, zawierał w załączeniu dokumenty wydawane przez inne instytucje (np. decyzje pozwolenie na budowę czy pozwolenie wodno prawne).

Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy zostanie złożony poza terminem składania wniosków lub nie będzie zawierał wypełnionej pozycji wniosku Numer Identyfikacyjny producenta a w przypadku braku jego nadania nie zostanie dołączony wniosek o wpis do ewidencji producentów albo jego kopia, ARiMR odmówi przyznania pomocy.

Podobnie jak w poprzednich naborach, ustalenie kolejności przysługiwania pomocy w każdym województwie odbywa się według liczby punktów przyznanych poszczególnym wnioskom na podstawie kryteriów wyboru operacji, w kolejności od największej do najmniejszej liczby punktów.

W przypadku, gdy wniosek nie zawiera danych niezbędnych do ustalenia kolejności, nie przyznaje się punktów, stąd bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i wypełnienie go we wszystkich pozycjach z załączeniem dokumentów niezbędnych do realizacji wnioskowanej operacji.

 

 

Podobnie jak w poprzednich naborach, ustalenie kolejności przysługiwania pomocy w każdym województwie odbywa się według liczby punktów przyznanych poszczególnym wnioskom na podstawie kryteriów wyboru operacji, w kolejności od największej do najmniejszej liczby punktów.

W przypadku, gdy wniosek nie zawiera danych niezbędnych do ustalenia kolejności, nie przyznaje się punktów, stąd bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i wypełnienie go we wszystkich pozycjach z załączeniem dokumentów niezbędnych do realizacji wnioskowanej operacji.

Podobnie jak w poprzednich naborach, ustalenie kolejności przysługiwania pomocy w każdym województwie odbywa się według liczby punktów przyznanych poszczególnym wnioskom na podstawie kryteriów wyboru operacji, w kolejności od największej do najmniejszej liczby punktów.

W przypadku, gdy wniosek nie zawiera danych niezbędnych do ustalenia kolejności, nie przyznaje się punktów, stąd bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją i wypełnienie go we wszystkich pozycjach z załączeniem dokumentów niezbędnych do realizacji wnioskowanej operacji.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.204.73.51
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.