PRZEGLĄD PRASY: To dobra wiadomość przede wszystkim dla producentów warzyw i owoców. Do płatności można będzie też wliczyć rowy melioracyjne, oczka wodne czy ogródki przydomowe – pisze Kinga Kamińska.

Rolnicy otrzymują dokumenty, które są już w części wypełnione. Oznacza to, że wnioski są dużo łatwiejsze do zapisania. Jednak większość z nich i tak zajmie się nimi dopiero w kwietniu lub na początku maja, gdy obsieje swoje pola.

Ale wprowadzono nie tylko ułatwienia, ale także nowe wymagania dotyczące tzw. dobrej kultury rolnej informuje Radosław Iwański, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz pszenica, żyto, owies i jęczmień mogą być uprawiane na tej samej powierzchni nie dłużej niż przez trzy lata.

Jest jeszcze jedna ważna zmiana. Dopłaty będą przysługiwały rolnikowi, który posiada grunty rolne na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek. Do gruntów sprzedanych przed 31 maja płatności przysługują nabywcy ziemi. Wnioski o płatności do biur powiatowych Agencji można składać od 15 marca.

Źródło: Gazeta Olsztyńska