A wszystko za sprawą zmian w zasadach wypełniania formularzy. W tym roku po raz pierwszy o nowe płatności będą mogli ubiegać się producenci tak zwanych owoców miękkich a dokładnie truskawek i malin. Zofia Krzyżanowska, wiceminister rolnictwa: - jest jedna podstawowa zasada, że są to producenci owoców i malin do przetwórstwa i to jest ta zasada, którą trzeba spełnić.

Nie dla wszystkich rolników jednak sprawa jest tak oczywista.

Janusz Bolek, Nowe Zawady: - miałem kontrakty prowadzone z Hortex-em. Hortex się wycofał, rozwiązał się, w tej chwili to mamy tylko pośredników skupujących, a jak wyniknie to, z kim zawrzeć tą umowę to nie mam pojęcia w obecnej chwili jeszcze.

Aby dostać płatności, trzeba udowodnić, że owoce są sprzedawane do przetwórstwa. Do wniosku należy zatem dołączyć umowę z firmą, która jest na liście Agencji Restrukturyzacji. Robert Pośnik, ARiMR: - jeżeli taka umowa nie pojawi się do dnia 31 lipca, rolnik otrzyma odmowę przyznania płatności - można powiedzieć z sankcjami nałożonymi z tytułu podania nieprawdy.

Problem w tym, że nie ma jeszcze wykazu zakładów, z którymi można podpisywać umowy. Taka lista dopiero powstanie.

Zofia Krzyżanowska: - ARiMR po złożeniu wniosku przez te zakłady sprawdzi i poda listę, z którymi rolnik powinien podpisać umowy.

Wypełniając wniosek o przyznanie dopłat trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie dokumenty podpisać.

Robert Pośnik, ARiMR: musimy też pamiętać o tym, że część płatności nie wiąże się z określaniem powierzchni tylko z oznaczeniem konkretnego, „czekboksa”. To jest bardzo ważny warunek, jeżeli staramy się o płatność cukrową czy o płatność zwierzęcą, musimy tak zwany „czekboks” na stronie pierwszej wniosku zaznaczyć.

Na wypełnienie i złożenie wniosków rolnicy mają czas do 15 maja.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes