Najwięcej punktów mają zdobywać wnioski składane wspólnie przez osoby fizyczne, tj. na przykład dwóch rolników. Taki wniosek w ramach działania obejmującego modernizację gospodarstwa rolnego będzie lepiej punktowany i pozwoli na zakup maszyn o większej mocy. Do tej pory rolnik musiał dysponować odpowiednim areałem ziemi w stosunku do wydajności konkretnej maszyny, ale teraz będzie miał możliwość zakupu większej, pod warunkiem wspólnego jej użytkowania.

Nowe zasady dotyczące wniosków o dofinansowanie modernizacji gospodarstwa nie będą już preferować producentów mleka. Pierwotnie to oni mieli otrzymywać środki w pierwszej kolejności. Planowane jest za to, dla rolników produkujących mleko, zwiększenie limitu już otrzymanego dofinansowania lub przekazanie dodatkowych środków do już zrealizowanych projektów. Dofinansowanie modernizacji będzie obejmowało nie tylko rozwój produkcji, ale także jej wygaszania.

Niestety jeszcze nie wiadomo, kiedy ruszy nabór wniosków na „nową modernizację”, ponieważ w różnych województwach będą one w różnym czasie przyjmowane. Z kolei termin naboru w poszczególnych województwach ma zależeć od wykorzystania przez dane regiony dotychczasowych środków z UE.

Źródło: farmer.pl