Środki na budowę i remont dróg w województwie zachodniopomorskim trafią do 21 gmin, 5 powiatów i jednego podmiotu prywatnego. Dotacje na drogi prowadzące do gruntów rolnych pochodzą ze środków przeznaczonych na realizację celów zawartych w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

W czwartek podczas podpisywania części umów z przedstawicielami samorządów zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz powiedział, że co roku wspólnie z samorządowcami realizowana jest budowa lub przebudowa "dziesiątków kilometrów dróg, które mają zapewnić lepszą dostępność do gruntów rolnych, ale które także służą po prostu mieszkańcom najmniejszych miejscowości naszego regionu. (...) Może nie są to tak efektowne inwestycje, jak drogi krajowe czy wojewódzkie, ale jestem przekonany, że są równie ważne dla tysięcy mieszkańców regionu" - dodał Geblewicz.

W szczecińskiej części województwa umowy na budowę i remonty dróg podpisano z 10 gminami (Bielice, Chojna, Banie, Maszewo, Radowo Małe, Dobrzany, Węgorzyno, Stepnica, Osina i Przelewice) i 2 powiatami (gryfińskim i goleniowskim), a także z jednym podmiotem prywatnym. Inwestycje mają objąć w tej części województwa prawie 23 km dróg.

Szacunkowa wartość wszystkich planowanych drogowych inwestycji w szczecińskiej części województwa to około 15,5 mln zł. Dotacja z budżetu województwa wynosi łącznie ponad 5 mln zł.

Natomiast w koszalińskiej części umowy na budowę i przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych podpisano z 11 gminami (Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo, Karlino, Mielno, Sławno, Połczyn Zdrój Szczecinek, Świeszyno, Wałcz, Złocieniec) i 3 powiatami (drawskim, sławieńskim i szczecineckim). Roboty mają być prowadzone łącznie na ponad 16 km dróg.

Wartość wszystkich zaplanowanych na tych terenach inwestycji drogowych oszacowano na 13,5 mln zł. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wynosi łącznie ponad 3 mln zł.

W ubiegłym roku na budowę i remonty dróg dojazdowych do pól w województwie zachodniopomorskim przeznaczono z budżetu województwa prawie 5 mln zł, łączna wartość dofinansowanych inwestycji sięgnęła prawie 10 mln zł. W 2011 r. dofinansowanie budowy i remontów dróg osiągnęło poziom ponad 2,7 mln, łączna wartość inwestycji wyniosła prawie 9 mln zł.