Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada, że (na 99 proc.) PROW będzie przyjęty do końca tygodnia. I to będzie kolejny sukces ministerstwa – gdyż nasz program będzie jednym z trzech pierwszych przyjętych w UE.

Minister dowiedział się tego wczoraj z rozmowy z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa Phil`em Hoganem. Miał on jeszcze jedną dobrą wiadomość: Komisja Europejska przedłuży mechanizm wycofywania jabłek z rynku do czerwca 2015 roku. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają być przekazane podczas posiedzenia unijnej rady ministrów ds. rolnictwa, które odbędzie się w Brukseli w najbliższy poniedziałek 15 grudnia br. Mechanizm ma objąć 155 tys. t jabłek.

- Mam nadzieję, że tym razem znacząca pula będzie przyznana naszemu krajowi, naszym producentom – mówi minister rolnictwa.

Marka Sawickiego ucieszył też postęp w pracach nad rozporządzeniem w sprawie produkcji żywności ekologicznej: dyskutowane od 2011 roku, zdołało się obronić przed wprowadzeniem kolejnych rygorów budzących sprzeciw państw i doczekało się za prezydencji włoskiej wersji, którą minister określa jako „duży postęp”. Ostatecznie decyzja co do jej poparcia przez nasz kraj zapadnie po konsultacjach w ramach Grupy Wyszehradzkiej, co ma nastąpić w poniedziałek 15 grudnia.