Do tej pory do Agencji restrukturyzacji zgłosiło się 1875 młodych rolników, którzy chcą otrzymać 50 tys. premię. Oznacza to, że do rozdysponowania jest jeszcze 75 proc. z dostępnych pół mld zł funduszy. Tym razem udało się uniknąć wielogodzinnych kolejek, które jeszcze w listopadzie były zmorą rolników.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: - dzięki uruchomieniu naborów wniosków w biurach powiatowych nie mieliśmy tych kolejek, które widzieliśmy 9 listopada. Nabór wniosków odbywa się bardzo płynnie.

Agencja Restrukturyzacji stara się teraz o akredytację programu wsparcia modernizacji gospodarstw. Wnioski są już złożone, ale ich sprawdzanie, a co najważniejsze wypłata pieniędzy jeszcze się nie rozpoczęły.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - tu są zdecydowane przyspieszenia i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach już cały program zostanie uruchomiony.

A już na przełomie marca i kwietnia ma ruszyć zbieranie wniosków na dwa kolejne programy: pomoc dla przetwórców rolno-spożywczych oraz na tworzenie poza rolniczych miejsc pracy. Plany ambitne, tylko czy możliwe do zrealizowania.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR: - słyszę na razie o deklaracjach w przyjmowaniu nowych wniosków, otwieraniu i to jest dobre. Szczęśliwy będę wtedy, gdy zaczną te złotówki spływać na wieś.

Do tej pory Agencja Restrukturyzacji rozpoczęła wypłaty tylko rent strukturalnych oraz dotacji do słabych gruntów.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes