PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przechowany materiał siewny bez dopłat

Przechowany materiał siewny bez dopłat

Przedłużająca się zima spowodowała kilkutygodniowe opóźnienia w siewie zbóż jarych. W niektórych regionach wysiew gatunków wrażliwych na opóźnione siewy może okazać się już niewskazany, stąd rolnicy zastanawiają się nad przechowaniem zakupionego wcześniej materiału siewnego na następny rok. Czy otrzymają do niego dopłatę? Nie.



Zaprawiony kwalifikowany materiał siewny może być pozostawiony pod siew w roku następnym, ale ważne są warunki, w których będzie on przechowywany. Istotne jest żeby ziarno było ułożone w workach papierowych, najlepiej na paletach, tak by nasiona „nie złapały" wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, że przed wysianiem nasion w kolejnym roku rolnik powinien zbadać zdolność kiełkowania, bo mimo wszystko należy się liczyć z obniżeniem siły i energii kiełkowania tych nasion.

A co z dopłatami do zużytego materiału siewnego, które składa się do Agencji Rynku Rolnego?

- Dopłaty do materiału siewnego są udzielane m.in. pod warunkiem, że wnioskodawca udokumentuje nabycie materiału siewnego fakturą wystawioną w okresie od dnia 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku do dnia 15 czerwca roku złożenia wniosku, oraz zużyje zakupiony materiał do siewu lub sadzenia w ww. okresie. Zatem rolnik ubiegający się o przyznanie dopłaty w 2013 r. jest zobowiązany do nabycia materiału siewnego w terminie od 15 lipca 2012 r. do 15 czerwca 2013 r. i zużycia go do siewu lub sadzenia w tym terminie - mówi portalowi farmer.pl Rafał Hołubicki z Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego.

W związku z tym materiał siewny np. pszenicy jarej zakupiony w tym roku lub jesienią ubiegłego roku, aby został objęty dopłatą powinien zostać wysiany do 15 czerwca 2013 r.

- Wskazany termin jest terminem określonym w przepisach ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków obejmującym swym zakresem wymagania wszystkich gatunków objętych dopłatami - dodał Hołubicki.

- Jednocześnie zawracam uwagę, iż dopłaty do materiału siewnego mające charakter pomocy de minimis rolnictwie udzielane są w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej (Dz. U. UE L 337 z 21.12.2007, str. 35-41, z późn. zm.), które wygasa 31 grudnia 2013 r. - podkreślił przedstawiciel ARR.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • kalur 2013-04-08 19:15:31
    Kłopoty mają rolnicy , którzy wysiali jesienią 2012 jęczmień ozimy - odmian mieszańcowych w tzw. jednostkach siewnych > czy o nich zapomniano ?
  • młody 2013-04-08 16:49:27
    cwaniactwo ... pomagają jak mogą :/

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.174.225.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.