- Jednym z nowych elementów, jakie musimy wprowadzić przy naborze wniosków, jest zapytanie ofertowe i oferta, które trzeba dołączyć do wniosku o przyznanie pomocy - wyjaśniła Grażyna Wereszczyńska, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR podczas spotkania z rolnikami w bialskim oddziale firmy Warpol Agro (lubelskie).

W woj. lubelskim do wykorzystania w dodatkowym naborze na Modernizację gospodarstw rolnych z PROW będzie około 35 mln zł. W praktyce oznacza to że na dotację „załapie się" kilkuset rolników. Od chwili ogłoszenia przez prezesa ARiMR o naborze wniosków do rozpoczęcia ich naboru musi upłynąć 14 dni. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków w lubelskim jest planowane od 15 marca.

Ważną zmianą, o której trzeba pamiętać przy ubieganiu się o pomoc zwłaszcza przy planowaniu bardziej skomplikowanych inwestycji, jest skrócenie czasu na uzupełnienia wniosku. - Nie będzie wydłużania czasu uzupełnień do 6 miesięcy, ale tylko do 30 dni. Jest to istotne obostrzenie. Teraz wystarczyło w ciągu 30 dni dostarczyć wniosek o przedłużenie terminu na uzupełnienia i mogły one trwać do 6 miesięcy. Z racji, że jest to ostatni nabór, ograniczenie jest do 30 dni w całym procesie przyznawania pomocy. Dlatego jeśli ktoś potrzebuje uzyskać np. pozwolenia wodno-prawne lub budowlane, musi być wcześniej przygotowany na proces ubiegania się o wsparcie - radzi Wereszczyńska.

Tryb składania wniosków będzie podobny jak we wcześniejszych naborach. Można je złożyć w biurze powiatowym, oddziale regionalnym ARiMR lub wysłać pocztą. - Dokumenty można wysłać tylko Pocztą Polską listem poleconym. Żadnym innym operatorem publicznym. Wielu ludzi na tym wpadło, bo wysłało wniosek na przykład kurierem - podkreśla Wereszczyńska.

Od terminu zakończenia naboru wniosków ARiMR czeka jeszcze miesiąc na wpłynięcie wszystkich wniosków wysłanych pocztą. W tym czasie złożone wnioski są weryfikowane. W kolejnych 10 dniach będą opublikowane listy rankingowe, które mają być aktualizowane nie rzadziej jak co 10 dni.

- Od publikacji list rankingowych można rozpoczynać wykonywanie inwestycji na własne ryzyko, nie wcześniej. Trzeba pamiętać aby wszystkie transakcje dokonywać bezgotówkowo. Istnieje możliwość rozliczenia gotówką transakcji nie przekraczających 10 tys. zł - przypomina dyrektor DDI ARiMR.

Podstawowymi kryteriami ocenianymi przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji są: żywotność ekonomiczna gospodarstwa (ESU) oraz planowane cele operacji. Dodatkowo, jeśli na przykład na podstawie tych kryteriów dwa wnioski znajdą się na tej samej pozycji, większą szansę na uzyskanie pomocy będzie miał beneficjent, który nie jeszcze nie korzystał z dotacji działania.