Jak poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, liczba składanych wniosków rośnie z roku na rok. - W 2006 roku, kiedy po raz pierwszy rolnicy mogli otrzymać dopłaty, skorzystało z nich ponad 35 tys. producentów rolnych z województwa, a łączna kwota zwrotu wyniosła 19 mln zł - dodał. W 2012 r. przeszło 113 tys. osób otrzymało ponad 94 mln zł dopłat.

Rolnicy, którzy chcą otrzymać zwrot podatku, muszą złożyć do wójta odpowiednie wnioski wraz z fakturami VAT za zakup oleju napędowego. Dokumenty można składać dwa razy w roku - w lutym oraz w sierpniu. Faktury przedstawione w pierwszym terminie powinny dokumentować zakup oleju od 1 sierpnia ubiegłego roku do 31 stycznia, zaś w drugim - od 1 lutego do 31 lipca br. Wypłata następuje również dwa razy w roku - w kwietnie i październiku.

Tegoroczny limit zwrotu podatku wynosi 86 litrów na jeden hektar użytków rolnych; maksymalnie na 1 ha można otrzymać 81,70 zł.

Budżetową dopłatę do paliwa rolniczego umożliwiają przepisy z marca 2006 roku. Obniżenie kosztów zakupu oleju napędowego ma poprawić opłacalności produkcji i zwiększyć dochody rolników. Dopłaty stosowane są także w innych krajach UE; wysokość zwrotu zależy od zamożności danego kraju.