PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej w nowym PROW

Rozpoczęcie działalności pozarolniczej w nowym PROW

Może lepiej działać poza rolnictwem? Rolnicy, którzy odpowiedzą twierdząco na to pytanie, raczej nie powinni liczyć na PROW 2014-2020 – chyba że decydują się pożegnać rolnictwo.Założenia nowego programu przewidują wprawdzie działanie „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, ale ograniczają pomoc do wspierania rozpoczęcia działalności gospodarczej: „Pomoc w postaci premii w wysokości do 100 tys. zł przyznawana ma być w związku z rozpoczynaniem samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej". Jednocześnie założono, że "pomoc będzie miała charakter pomocy de minimis", a "wypłacenie ostatniej raty uzależnione jest od prawidłowej realizacji planu operacyjnego.”

Utrudnieniem może być też ograniczenie rodzaju rozpoczynanej działalności: miejsce prowadzenia działalności znajduje się na obszarze wiejskim, operacja jest realizowana poza obszarem funkcjonalnym miast, ale jednocześnie  wsparciem nie może być objęta działalność polegająca na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych – przyjęto w założeniach.

Beneficjent musi utworzyć co najmniej jedno miejsce pracy w przeliczeniu średniorocznym (wchodzi tu również samozatrudnienie). Beneficjentem może być osoba fizyczna ubezpieczona na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik deklarujący podjęcie działalności pozarolniczej.

W przygotowanych przez EFRWP „Uwagach do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020”, których autorem jest Marek Zagórski we współpracy z Edytą Kozdroń, Krzysztofem Podhajskim, Januszem Rowińskim, Andrzejem Sochajem, Zofią Winawer, zauważono wiele wad przedłożonej propozycji.

„W związku z tym, że PROW nie przewiduje się finansowania szkoleń w kierunku działalności pozarolniczej (zakłada się przesunięcie tego typu działań do Polityki Spójności), rodzi się pytanie, kto będzie wspierał rolników, zamierzających aplikować o środki w ramach tego działania, chociażby w opracowaniu biznes planu? Dotychczas rolę taką pełniły ODR” - podano.

Wątpliwości budzi też, że „proponuje się tylko wsparcie osób, deklarujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, rezygnując ze wsparcia gospodarstw zamierzających podejmować zadania w zakresie różnicowania działalności. Eliminuje to wspieranie chociażby agroturystyki czy drobnego przetwórstwa prowadzonego w gospodarstwie. Tymczasem to ostatnie w kontekście celu jakim jest skracanie łańcucha żywnościowego powinno być wspierane w sposób szczególny. Warto też zauważyć, że według danych na 23 sierpnia 2013 r. w PROW 2007-2013 w działaniu „Różnicowanie…”, liczba operacji zrealizowanych wyniosła 11 982, a średnia płatność na gospodarstwo (beneficjenta) to 87 822 zł, czyli więcej niż zakładane wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw, które, jak należy się domyślać, ma stanowić alternatywę dla działania „Różnicowanie…” – podali eksperci EFRWP.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (40)

 • ricardo 2019-11-21 18:16:34
  Trzymam cię bardzo Pani LE BRIS JENNIFER SYLVIANNE MELINDA za $42 000 pomóc Ci zrobiłeś mnie. Będę rozmawiać o swoich usługach dla osób wokół mnie i potrzebujesz pożyczki lub finansowania. Jestem zadowolony z kredytu nie wahaj. Jeśli potrzebujesz kredytu i legalnego prawdziwego pożyczkodawcy, skontaktuj się z nim teraz i uzyskać kredyt.. pocztą elektroniczną: LEBRISJENNIFER37@GMAIL.COM lub numer WhatsApp: + 33755356549  
 • Susan Benson 2019-02-15 07:43:12
  Witaj, Panie i Panowie, czy pilnie potrzebujecie pożyczki biznesowej, osobistej lub pożyczki hipotecznej? Jeśli tak, radzę skontaktować się z Sunshine Financial Group za pośrednictwem tego adresu e-mail (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com), aby uzyskać pożyczkę Sunshine Financial Group to kompleksowa firma świadcząca usługi finansowe, zaangażowana w pomoc w poprawie długoterminowego sukcesu finansowego. Nasze spersonalizowane programy zostały zaprojektowane, aby pomóc w rozwoju, ochronie i oszczędzaniu majątku poprzez dostarczanie spersonalizowanych usług i specjalistycznej wiedzy. Jeśli tak trudno uzyskać pożyczkę kapitałową od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych, nie martw się, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Gdy składasz wniosek w SFGI, starasz się o kontakt z zaufaną firmą, która dba o Twoje potrzeby finansowe. Przez cały proces będziesz się troszczyć. GŁÓWNE KORZYŚCI; - Zastosuj zawsze i wszędzie. - Otrzymuj gotówkę w mniej niż 24 godziny - Pożycz od 1000 do 30 milionów - Brak ukrytych opłat. - Niskie oprocentowanie 3% - Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny przez okres 1-30 lat. - Oferujemy pożyczkę w dowolnej walucie - Oferujemy zarówno pożyczki zabezpieczone, jak i niezabezpieczone Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki w ciągu 24 godzin, napisz do poniższego e-maila, aby uzyskać więcej informacji Email: (sunshine_fginc@outlook.com) Email: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) WhatsApp: +447903159998 Gorące pozdrowienia Susan Benson
 • Romanna 2019-02-11 21:35:15
  Jak otrzymałem Pożyczoną kwotę pożyczki od wiarygodnej firmy pożyczkowej (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com) lub WhatsApp Phone: +1(706)609-5241). Witam wszystkich, Nazywam się Romanna Isabella, pochodzę z Montany w Stanach Zjednoczonych, jestem tutaj, aby potwierdzić, jak otrzymałem pożyczkę od Martina Luciano World Wide Loans Financial Services za pośrednictwem poczty elektronicznej: martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApp Phone: +1 ( 706) 609-5241). po tym, jak złożyłem kilka wniosków od różnych pożyczkodawców, którzy twierdzili, że są kredytodawcami tutaj na tym forum, myślałem, że ich pożyczki są prawdziwe i złożyłem podanie, ale nigdy nie dali mi pożyczki, dopóki znajomy nie przedstawił mi Martina Luciano World Wide Loans Financial Services , który obiecał mi pomóc z pożyczką mojego pragnienia i naprawdę zrobił to, co obiecał bez jakiejkolwiek zwłoki, miałem wątpliwości, ale nigdy nie potrafię uwierzyć. Nigdy nie sądziłem, że wciąż istnieją wiarygodni i uczciwi pożyczkodawcy, dopóki nie spotkałem się z tą pożyczką, która naprawdę pomogła mi z pożyczką i zmieniła moje życie na lepsze. Wiem, że wciąż jest wielu dobrych pożyczkodawców, ale doradziłbym ci, szukając pożyczki, aby skontaktować się z nimi dzisiaj, ponieważ są troskliwi i wyrozumiali. Nie wiesz, czy potrzebujesz pilnej pożyczki, czy chcesz finansować swoje projekty, więc skontaktuj się z Martin Luciano World Wide Loans Financial Services na swoim firmowym adresie e-mail: (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com) lub WhatsApp Phone : +1(706)609-5241).
 • VICKY DANIS 2019-01-03 09:28:50
  Czy jesteś biznesmenem lub kobietą? Czy jesteś w jakimkolwiek bałaganie finansowym, czy potrzebujesz funduszy na uruchomienie własnego biznesu? Czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć Nice Small Scale And Medium Business? Czy masz niski wynik kredytowy i trudno jest ci uzyskać pożyczkę kapitałową od banków lokalnych i innych instytucji finansowych ?. - Pośrednicy / konsultanci / brokerzy są mile widziani, aby sprowadzić swoich klientów i są w 100% chronieni. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty e-mail: vickkydanisinc@gmail.com Chcielibyśmy poinformować, że naszymi głównymi celami są pomaganie osobom, firmom i przedsiębiorcom w podnoszeniu firmy na nowe wyżyny poprzez inwestowanie, doradztwo i pozyskiwanie kapitału bez pożyczek bankowych. Jesteśmy kwalifikowani we wszystkich aspektach finansowania, banków i pożyczek opartych na aktywach. Mamy zdolność radzenia sobie ze wszystkimi aspektami potrzeb finansowych i wyzwań naszych klientów, w tym; Inwestycje w nieruchomości i wszelkie inne duże sektory wymagające finansowania. - Osoby / Firmy / Przedsiębiorcy / Pośrednicy / Konsultanci / Brokerzy są proszeni o kontakt z nami w sprawie żądanej kwoty pożyczki, a wszyscy klienci są w 100% chronieni. Zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty e-mail: vickkydanisinc@gmail.com OFERUJEMY WSZELKIE RODZAJE KREDYTÓW - STOSUJ SIĘ DO PRZYCHODÓW KREDYTOWYCH. DO NATYCHMIASTOWEGO ODPOWIEDZI ORAZ PRZETWARZANIA WNIOSKU O WIZĘ W CIĄGU 3 DNI ROBOCZYCH, Skontaktuj się z nami bezpośrednio za pośrednictwem tego adresu e-mail: vickkydanisinc@gmail.com Skontaktuj się z nami, podając następujące informacje: Pełne imię i nazwisko:____________________________ Kwota potrzebna jako pożyczka: ________________ Czas trwania pożyczki: _________________________ Cel pożyczki: ______________________ Data urodzenia:___________________________ Płeć:_______________________________ Stan cywilny:__________________________ Adres kontaktowy:_______________________ Kod pocztowy miasta:__________________________ Kraj:_______________________________ Zawód:____________________________ Telefon komórkowy:__________________________ Wyślij zapytanie o natychmiastową odpowiedź na: vickkydanisinc@gmail.com Dziękuję Ci. Pan Vicky Danis Dyrektor. VICKY DANIS FINANCIAL LOAN FIRM Email: vickkydanisinc@gmail.com
 • STEVEN WILLIAMS 2019-01-03 09:25:40
  Obecnie oferujemy program pożyczek zmiennoprocentowych o oprocentowaniu 2% z ważnym ważnym dowodem tożsamości do weryfikacji. Możesz wysłać wniosek o pożyczkę na dowolną kwotę pożyczki, której potrzebujesz. Oferujemy pożyczki o wartości od 5.000,00 USD min. 50 000 000,00 USD Max. Mamy kredyt długoterminowy od maksymalnie pięciu (5) do pięćdziesięciu (50) lat. Podajemy następujący rodzaj pożyczki: kredyt projektowy, kredyt refinansowy, kredyty inwestycyjne, kredyt samochodowy lub samochodowy, kredyt studencki, konsolidacja zadłużenia, kredyty mieszkaniowe, pożyczki osobiste, pożyczki na podróże i wakacje, pożyczki świąteczne i noworoczne. Nasza firma potrzebuje również osoby, która może być przedstawicielem naszej firmy w Twoim kraju. Skontaktuj się z naszym biurem STEVEN WILLIAMS FINANCIAL LOAN FIRM poprzez e-mail: stevenwills0001@gmail.com Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą finansową i chcesz uzyskać od nas pożyczkę, skontaktuj się z nami i podaj nam szczegóły poniżej, które będą potrzebne do zainicjowania warunki i warunki pożyczki. Nazwa: ___________________________ Nazwa: ____________________________ Płeć: _______________________________ Stan cywilny: _______________________ Adres kontaktowy: ______________________ Miasto / Zip: ________________________ Państwo: ______________________________ Data urodzenia: ________________________ Kwota potrzebna jako pożyczka: ________________ Czas trwania pożyczki: ________________________ Miesięczny dochód / roczny dochód: _________ Zawód: ___________________________ Cel pożyczki: _____________________ Telefon: ________________________________ Faks: __________________________________ W uznaniu tych informacji zostaną wysłane dobrze wyliczone warunki, w tym umowa. Dziękuję za twój patronat! Z poważaniem, STEVEN WILLIAMS FINANCIAL LOAN FIRM Email: stevenwills0001@gmail.com Twitter: stevenwills0001
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.94.129.211
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.