Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) domaga się konkretów dotyczących ustaleń finansowania wsparcia udzielanego wsi w nowym okresie budżetowym.

- Na razie funkcjonujemy na poziomie sformułowań ogólnych, bo pani minister Bieńkowska w rozmowie z panem ministrem Kalembą powiedziała, że z polityki spójności wieś otrzyma wsparcie, że „na gębę” obiecał to również pan premier – stwierdził poseł podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Ale o szczegółach żadnych nie wiemy. Kiedy pytam kolejnych marszałków województw o to, czy mają precyzyjnie ustalone wytyczne do tworzenia regionalnych programów operacyjnych, do ustalania polityki wojewódzkiej, która ma być komplementarna w ramach wspólnego systemu zarządzania, również z tym o czym tu rozmawiamy, czyli ze wsparciem obszarów wiejskich, nie wiedzą o tym.

Zdaniem posła, mało wiadomo na ten temat w województwach, choć ministerstwo rolnictwa miało tam trafić z zabiegami o uwzględnienie potrzeb wsi i rlnictwa.

- Miały być sformułowane zespoły robocze w ministerstwie rolnictwa, przypisane do każdego województwa, tak zrozumiałem kolejny dokument, czy pojedyncze osoby czy zespoły, które będą na bieżąco śledzić postęp prac w każdym województwie. Gdzie to wszystko jest? A czas biegnie.

Przewodniczący komisji poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) potwierdził dezorientację w województwach:

- Chciałem dodać do tego, że właśnie trwają konsultacje strategii wojewódzkich. Uczestniczyłem w dwóch spotkaniach w różnych województwach i nie za bardzo próbuje się mówić, że temat rolnictwa i obszarów wiejskich będzie jednym z priorytetów rozwoju województw. Mówię szczególnie o Polsce wschodniej, bo tam miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniach.