Wg. Bieńkowskiej dopłaty bezpośrednie to nieefektywny system płacenia rolnikom, czytamy w wywiadzie, który z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego, przeprowadziły Agata Nowakowska i Dominika Wielowieyska z Gazety Wyborczej.

- Do tej pory na najwyższych szczeblach, między premierami rządów, mówiło się tylko o cięciach funduszy regionalnych. Ale to ten kawałek budżetu, który jest paliwem dla gospodarki, te pieniądze idą do przedsiębiorców, finansuje się z nich projekty infrastrukturalne(...) na szczęście w trakcie prezydencji cypryjskiej wreszcie zaczęto mówić, że jak cięcia, to wszędzie po równo, nie ma żadnych poważnych argumentów, by w tej dyskusji pomijać Wspólną Politykę Rolną - mówiła Elżbieta Bieńskowska.

Wg. Bieńkowskiej dopłaty bezpośrednie są „nieefektywnym systemem płacenia rolnikom", a programy rozwoju obszarów wiejskich mają sens, bo przynoszą rozwój wsi, nowe miejsca pracy i skok cywilizacyjny.

Bieńkowska zauważa, że PSL rozumie konieczność zmian, skupienia się na rozwoju obszarów wiejskich dodając, że negocjacje rolne prowadzi minister z PSL - Stanisław Kalemba.

Rolnicy potrzebują pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich i takie pieniądze będą - deklaruje minister Bieńkowska. Wg. niej część funduszy europejskich zostanie przeznaczona dla mniejszych ośrodków napędzających rozwój lokalny.

Dopłaty bezpośrednie też napędzają koniunkturę? (...) Musimy wspierać te wydatki, które dają szansę pomnożenia pieniędzy w perspektywie 5-10 lat, dopłaty bezpośrednie takimi wydatkami nie są(...) - powiedziała Bieńkowska.

Minister Rozwoju Regionalnego uważa, że wszyscy wiedzą, że polityka rolna musi się zmienić, ale boją się o tym powiedzieć.

Wg. Bieńkowskiej pieniądze z UE zainwestowane w politykę regionalną oraz rozwój obszarów wiejskich dałyby o wiele lepsze fekty: wzrost PKB i większe wpływy z podatków.

(...)Każdy rozsądny człowiek powinien zrozumieć, gdzie te pieniądze będą lepiej procentować(...), dopłaty trzeba ograniczyć, tam gdzie są one najwyższe, w Polsce nie są - mówiła Bieńkowska.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 będzie wielofunduszowość