Jednym z tematów poruszonych w czasie Forum Hodowli Trzody Chlewnej, będącego jednym z elementów tegorocznych Targów Ferma, Mariusz Tatka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, prezentował zgromadzonym gościom korzyści wynikające ze wspólnego składania wniosków o skorzystanie z programu modernizacji gospodarstw:

 - Wspólne wnioski mogą składać sąsiedzi czy znajomi prowadzący odrębne gospodarstwa, ale również na przykład ojciec i syn, którzy prowadzą dwie oddzielne produkcje. Wspólne wnioskowanie ma przynajmniej dwie korzyści: po pierwsze dla takich wniosków przysługuje wsparcie kosztów kwalifikowanych w sześćdziesięciu procentach a nie tak jak w przypadku osobnych wniosków pokryciu połowy kosztów. Druga rzecz to fakt, że składając wspólny wniosek możemy otrzymać wsparcie do zakupu sprzętu, którego w przypadku pojedynczych gospodarstw byśmy nie otrzymali – tłumaczył w czasie spotkania Mariusz Tatka.

 Program modernizacji gospodarstw rolnych przewiduje wsparcie do 900 tys. zł. dla inwestycji realizowanej w celu rozwoju produkcji prosiąt, 200 tys. zł. na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową i modernizacją budynków inwentarskich, oraz 500 tys. zł na pozostałe cele. Planowany termin rozpoczęcia naboru, to koniec marca, lub początek kwietnia b.r..