Na budowę nowych lub modernizację dotychczasowych targowisk w ramach programu "Mój Rynek" województwo śląskie otrzymało 11,8 mln zł. Program dotyczy sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych przez samych rolników.

- Dofinansowanie na jedno targowisko nie może przekroczyć 1 mln zł. Za taką kwotę, zgodnie z założeniami programu, możemy otworzyć minimum dwanaście targowisk, co wcale nie oznacza, że nie będzie ich dużo więcej - powiedziała członek zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak.

Dodała, że najpóźniej na początku przyszłego tygodnia zarząd Województwa Śląskiego będzie omawiał tzw. punkty regionalne, czyli miejsca, w których miałyby powstać targowiska. - Idea jest taka, aby te punkty powstały jak najbliżej miejsc, gdzie odnotowuje się największą produkcję rolną oraz liczbę wytwarzanych produktów regionalnych - tłumaczyła.

Targowiska powstaną w regionach rolniczych, prawdopodobnie najwięcej zostanie otwartych na terenie Podbeskidzia, powiatów częstochowskiego, czy rybnickiego - głównie na terenach gmin, w których liczba mieszkańców nie jest mniejsza niż 1 tys. (zgodnie z wymogami programu nie może przekraczać 50 tys.).

- Wybudowanie takiego obiektu w małej miejscowości będzie miało ogromny wpływ na jej rozwój, a osoby, które będą odwiedzały to miejsce, będą mogły zaopatrzyć się w lokalne produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych. Jestem po spotkaniach z wójtami i mogę powiedzieć, że zainteresowanie programem jest bardzo duże - dodała Banasiak.

Nowe bądź zmodernizowane obiekty trzeba będzie dostosować do wielu wymogów, m.in. takich, jak postawienie zadaszenia przynajmniej nad połową obiektu, utwardzenie nawierzchni, przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej.

Konkurs na budowę pierwszych targowisk w woj. śląskim zostanie ogłoszony na początku 2012 roku. Samorząd będzie mógł dostać do 1 mln zł na jedno przedsięwzięcie, natomiast dofinansowanie może wynosić 75 proc. kosztów inwestycji.

Banasiak spodziewa się, że pierwsze targowiska powstaną w 2012 roku.

Ogólnopolski program "Mój Rynek" jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.