Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w piątek 17 lutego, do tego dnia wypłaciła rolnikom 10,47 mld zł w ramach płatności bezpośrednich za 2016 rok. Ponieważ maksymalna łączna kwota na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2016 r. wynosi 14,81 mld zł – agencja musi wypłacić jeszcze 4,34 mld zł. 

Skąd wiadomo, ile ARIMR wypłaciła w lutym? Agencja nie przyznała tego sama, nie odpowiedziała również na zapytanie mailowe, wysłane w ubiegłym tygodniu. ARiMR na swojej stronie opublikował informacje o całokształcie wypłat do piątku 17 lutego. 

>>> Czytaj też: Jak informuje ARiMR?

Farmer pisał jednak na początku lutego artykuł o wysokości dopłat. Sięgając więc po własną publikację – przypominamy, że ARiMR informowała 1 lutego, że do końca stycznia wypłaciła 10,14 mld zł płatności bezpośrednich. Różnica wynosi więc 330 mln zł i tyle właśnie dopłat bezpośrednich agencja wypłaciła rolnikom w lutym.

Powody do – ostrożnego – optymizmu daje jednak analiza średniego tempa wypłat. Średnie tempo dziennych wypłat wzrosło z 7 mln zł w styczniu do ponad 19 mln zł w lutym. Dla porównania - podczas akcji zaliczkowej agencja przelewała rolnikom dziennie 214 mln zł.

Oprócz dopłat bezpośrednich, ARiMR wypłacił w lutym w sumie 70 mln zł w ramach płatności ONW i płatności rolnośrodowiskowych w ramach PROW 2014 - 2020. Łącznie do rolników trafiło więc 11,5 mld zł.

>>> Czytaj też: Co się dzieje z płatnościami bezpośrednimi? Wolne tempo wypłat

Agencja rozpoczęła wypłaty w połowie października 2016 roku od wypłaty zaliczek sięgających 70 proc. płatności. Te zostały wypłacone w imponującym tempie do 30 listopada 2016 r. Obecnie z dużo bardziej wolnym tempem ARiMR realizuje płatności końcowe.