Kancelaria Premiera na Twitterze poinformowała, że łącznie w nowym budżecie UE dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, czy 441 mld zł funduszy spójności, rolnych oraz na badania, rozwój i innowacje; od tego należy odjąć składkę Polski do unijnego budżetu.

- Jestem głęboko przekonany, że nie ma lepszego sposobu na tworzenie miejsc pracy w Polsce jak inwestowanie tak wielkich europejskich środków w cele rozwojowe. Środki europejskie są najlepszą gwarancją rozwoju i nie można ich przejadać. Trzeba je w przygniatającej większości inwestować w rozwój - zaznaczył Tusk.

- To w tej perspektywie kilku lat nawet w ciężkiej kryzysowej sytuacji, powinno radykalnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce. Te pieniądze dedykuję tym wszystkim, którzy dzisiaj czekają na pracę i dzisiaj nie mogą jej znaleźć - powiedział premier.

- Dzięki tym pieniądzom i naszym wysiłkom jestem przekonany, że doprowadzimy do możliwie szybkiej poprawy na rynku pracy - dodał.

Przywódcy państw UE uzgodnili w piątek po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach.