"Rada UE wypełniła swoje zobowiązanie (...) zgodnie z politycznym porozumieniem z Parlamentem Europejskim dotyczącym wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020" - poinformowano w komunikacie.

Decyzję podjęto w procedurze pisemnej. Przeciwko wyłożeniu dodatkowych 3,9 mld euro do kasy Unii głosowały Dania, Finlandia, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania.

Jednocześnie państwa Unii zgodziły się na przeznaczenie 400 mln euro na usuwanie skutków tegorocznych powodzi w Niemczech, Austrii i Czechach oraz zwalczanie skutków suszy i pożarów lasów w Rumunii. Tym razem przeciwna była tylko Wielka Brytania.

Parlament Europejski ma głosować nad obiema nowelizacjami budżetu na 2013 roku, a także nad nowymi wieloletnimi ramami finansowymi UE na posiedzeniu, które rozpocznie się 18 listopada w Strasburgu. Planowane początkowo na wrzesień głosowanie nad wieloletnim budżetem dwukrotnie przesuwano, bo eurodeputowani domagali się od rządów państw UE ostatecznej zgody na załatanie grożącej UE w tym roku dziury budżetowej.

Już w marcu tego roku Komisja Europejska poinformowała, że będzie potrzebować dodatkowo 11,2 mld euro w budżecie na 2013 rok na uregulowanie należnych płatności. Przed wakacjami kraje UE zgodziły się wyłożyć dodatkowe 7,3 mld euro, a w środę uzupełniły tę kwotę o brakujące 3,9 mld euro.