Do tej pory z ponad 17 miliardów euro, które są do rozdysponowania na lata 2007-13 do rolników trafiła niecała 1/5 funduszy.

Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: należy przyznać, że część z tych płatności wynika z tak zwanych zobowiązań z lat 2004-2006 no i oczywiście nowe zobowiązania 2007-13.

Z nowych funduszy wypłaty uruchomiono w programach rent strukturalnych, zalesianiu oraz dla młodych rolników. Lada dzień Agencja ma rozpocząć wydawanie decyzji o przyznaniu dotacji na modernizację gospodarstw rolnych. Jesienią zaś dojdą kolejne programy - zwiększenie wartości dodanej oraz różnicowanie działalności.

Zofia Szalczyk, wiceprezes ARiMR: w tej chwili trwają jeszcze badania audytora zewnętrznego i oczekujemy że w miesiącu wrześni a najpóźniej w październiku będziemy gotowi dla tych działań.

Także na październik resort rolnictwa zapowiada uruchomienie naboru wniosków w programach dla samorządów oraz lokalnych grup działania.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: na pewno istotnym działaniem będzie dla samorządów odnowa wsi która za chwilę w większości programów powinna już ruszyć.

Kolejne dwa programy, których uruchomienie jest przygotowywane to wsparcie dla małych przedsiębiorstw oraz uczestnictwo w systemach jakości żywności.

Źródło: Agrobiznes/ Dorota Florczyk