Jak przekazała ARiMR, do 31 sierpnia br. trwa nabór wniosków w ramach płatności dla małych gospodarstw, która zastąpi płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów).

O ryczałt w wysokości 225 euro/ha mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Dotychczas za pośrednictwem aplikacji internetowej wpłynęło ok. 6 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem - poinformowała Agencja.

Zaznaczono, iż w przypadku, gdy rolnik żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw, we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną, to poza ryczałtem, może otrzymać też pieniądze z tych płatności.

Jak dodano, żeby skorzystać z rozwiązania, należy przesłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan lub zdjęcie oświadczenia. "Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw". Jego wzór znajduje się na stronie Agencji.

Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus - podkreślono.