To ósme targowisko w woj. lubuskim wyremontowane i przebudowane dzięki wsparciu z tego programu - poinformowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Projekt modernizacji miejskiego targowiska przy ul. Kąpielowej w Żarach obejmował rozbiórkę dawnej infrastruktury, która powstała w połowie lat 70. minionego wieku i była w fatalnym stanie technicznym.

W ramach inwestycji powstał nowoczesny obiekt handlowy - zadaszony, z instalacjami elektrycznymi oraz wodno-kanalizacyjnymi. Zbudowano też zadaszone stoły dla kupców i budynek sanitarno-higieniczny z zapleczem socjalnym.

Ponadto przy targowisku pojawiły się miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, oświetlenie oraz elementy tzw. małej architektury, a także monitoring. Plac targowy został wyposażony w system odwadniający.

Władze miasta liczą, że dzięki modernizacji targowisko będzie miejscem rozwoju lokalnego handlu i miejscem chętnie odwiedzanym przez kupujących.

Łącznie na targowisku są 32 oddzielne, zamykane stoiska oraz kilkanaście stoisk otwartych.

Lubuskie gminy chętnie sięgają po pieniądze na tego typu inwestycje dostępne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Do tej pory w regionie wybudowano lub zmodernizowano z ich udziałem osiem targowisk, a kilka kolejnych inwestycji jest w trakcie realizacji.

Łączna wysokość dotacji z PROW na targowiska w perspektywie finansowej 2007-2013 wyniosła 5,1 mln zł.