- W jaki sposób została praktycznie wykorzystana przez polskich rolników modulacja za rok 2012? – pytał w związku z tym poseł Krzysztof Jurgiel. - Pan minister pisze, że te pieniądze są przeznaczane na rozwój obszarów wiejskich. W jaki sposób będą konkretnie wykorzystane te środki w wysokości 150 mln, które będą zabrane w 2013 r.? Czy na jakieś działania PROW i na które działania? Czy są już jakieś decyzje pana ministra?

Wiceminister Kazimierz Plocke nie podał szczegółów przekazania kwot uzyskanych w wyniku redukcji dopłat na PROW, powtarzając tylko informację o rozmiarach modulacji:

- Modulacja dodatkowa polega na pomniejszeniu płatności przekraczających 300 tys. euro o 4 proc. Kwoty uzyskane w wyniku modulacji dodatkowej powiększą środki przeznaczone na finansowanie działań realizowanych w Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przy okazji chciałbym dodać, że ta modulacja w przypadku unijnych płatności będzie dotykać 182 rolników. Jest to kwota 1,1 mln euro i te środki będą, jak już zapowiedziałem, przeznaczone na finansowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Mechanizm modulacji dodatkowej ma być zastosowany też w stosunku do płatności za 2013 r. i będzie dotyczyć, jak zapowiadał wiceminister, 232 rolników (chodzi o redukcję o dodatkowe 4 proc. kwot przekraczających 300 tys. euro).