"Chcemy, aby w ramach PROW 2008 więcej pieniędzy dostali producenci rolni, kosztem przetwórców. Dofinansowanie dostaną ci przetwórcy, którzy mają wieloletnie kontrakty z polskimi producentami, a także ci, którzy wśród udziałowców mają producentów rolnych" - powiedział Sawicki podczas konferencji prasowej.

Nowe kryteria rozdziału pieniędzy w ramach PROW będą obowiązywały od połowy roku, kiedy to będą rozpatrywane wnioski o dofinansowanie na rok 2008.

Większe wsparcie dla producentów ma zachęcić rolników do zrzeszania się w grupy producenckie i spółdzielnie produkcyjne, co ma zwiększyć opłacalność produkcji rolnej - uważa minister.

Minister mówił także o szansach na zwiększenie eksportu trzody chlewnej.

"W poniedziałek w Brukseli na spotkaniu ministrów rolnictwa UE chcemy zwiększyć dopłaty do eksportu na rynki trzecie wieprzowiny wyprodukowanej w Unii" - powiedział Sawicki.

Sawicki skrytykował projekt restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, prowadzący do zaprzestania produkcji cukru w cukrowniach w Lublinie i Łapach.

"Projekt ten zlikwiduje uprawę buraka cukrowego w północno wschodniej Polsce" - powiedział podczas konferencji prasowej Sawicki.

Źródło: PAP