Wczoraj w centrali Agencji ustalono kolejność rozpatrywania wniosków złożonych przez rolników 16 kwietnia w regionalnych oddziałach ARiMR. Na dodatkowy nabór dofinansowania inwestycji w gospodarstwach rolnych rolnicy złożyli prawie 13 i pół tys. wniosków. Najwięcej w województwach wielkopolskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim, najmniej w śląskim, lubelskim i opolskim. 


INWESTYCJE W GOSPOPDARSTWACH ROLNYCH

liczba złożonych wniosków 16 kwietnia:

13 300

Źródło: ARiMR

wielkopolskie 2081
mazowieckie 1919
kujawsko-pomorskie 1281
śląskie 310
lubuskie 367
opolskie 377


Aby dotacje dostali wszyscy, którzy złożyli wnioski Agencja powinna mieć do rozdysponowania 1,5 mld zł, a ma zaledwie 1/6 tej kwoty.

Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: - Jeżeli przyjmiemy, że średnia inwestycja będzie wynosiła ok. 100 tys. zł, bo tak faktycznie jest, te wnioski złożone do agencji 16 kwietnia średnio opiewają na 111 tys. zł, to będziemy mogli zrealizować ponad 2 tys. wniosków.

Nad przebiegiem losowania czuwali pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Ministerstwa rolnictwa, a także przedstawiciele związków i organizacji rolniczych. Zainteresowani jeszcze dzisiaj będą mogli sprawdzić, jakie są ich szanse na realizacje inwestycji.

- Od razu po losowaniu można się dowiedzieć, którą kolejność zajmuje dany wniosek na stronach internetowych lub też zadzwonić do oddziału regionalnego czy pojechać, bo te listy będą wywieszone w Oddziałach Regionalnych - dodaje Iwański.

Od wczoraj też Agencja Restrukturyzacji rozpoczęła weryfikacje dokumentów. Kolejność rozpatrywania jest ważna, ale niczego nie przesądza, bo na zwrot połowy poniesionych kosztów inwestycji w gospodarstwach mogą liczyć tylko ci rolnicy, którzy spełniają odpowiednie warunki.

Źródło: Agrobiznes