Jeżeli rolnik ustali już cel pozyskania dotacji i sformułuje go w odpowiedni sposób to może przejść do sporządzania, określonego przepisami, wniosku.

Tutaj właśnie powstaje pytanie, czy sporządzić taki wniosek samodzielnie, czy może skorzystać z usług firm doradczych, których na polskim rynku stale przybywa. Po pierwsze,powszechnie wiadomo, że działanie 312 z PROW jest dosyć proste z założenia i większych trudności przy składaniu wniosku nie powinno być. Po drugie, wykonując samodzielnie wniosek nie zapłacimy nic za jego sporządzenie .

Wiele projektów, które spełniają doskonale założenia działania 312 z PROW-u odpada tylko dlatego, że wnioskodawcy nie dopełnili kryteriów formalnych. To frustrujące, tym bardziej że w dotychczasowych naborach szansa otrzymania dotacji po spełnieniu kryterium formalnego była bardzo duża. Sam przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy czuje się na siłach, by pomysł pozyskania dotacji doprowadzić pomyślnie do końca. Większości brakuje często wiedzy, determinacji, lub doświadczenia, w efekcie więc wysiłki okazują się daremne a szansa na rozwój przepada. – mówi Jacek Śledziński z DC Consultant.

Z drugiej jednak strony osoby, które składają wnioski o dotacje nie po raz pierwszy nie muszą liczyć na wsparcie firm doradczych, gdyż praktyka i zdobyte dotychczas doświadczenie pozwalają na samodzielne wypełnianie wniosków na działania z PROW.