Podstawowy termin składania wniosków o płatności obszarowe minął kilka tygodni temu. Ale wnioski są jeszcze przyjmowane.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - Zawsze tak jest i każdego roku tak było. Jest to 25 dni po 15 maja, czyli po terminie, kiedy wnioski składa się bez sankcji. Tym terminem jest 9 czerwca, ale w związku z tym, że jest on wolny od pracy to terminem ostatecznym jest poniedziałek 11 czerwca.

Kto złoży dziś wniosek musi jednak liczyć się z tym, że dostanie o ¼ płatności mniej. Każdy dzień zwłoki to strata 1proc. dotacji.

Dzisiejszy dzień jest ważny także dla tych rolników, którzy złożyli wnioski niekompletne. Na przykład bez załączników graficznych lub umów na skup roślin energetycznych.

- Rolnicy poza tym muszą dostarczać zobowiązania, w których zobowiązują się że dostarczą zadeklarowaną ilość do podmiotu skupującego lub też pierwszej jednostki przetwórczej – dodaje Iwański.

Do tej pory rolnicy złożyli 1 mln 450 tys. wniosków z czego 21 tys. wpłynęło po 15 maja. Dokumenty można dostarczać do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji osobiście lub wysyłać je pocztą. W przyszłym roku dojdzie najprawdopodobniej jeszcze droga elektroniczna.

Źródło: Agrobiznes