• Na pomoc dla polskich rolników złoży się część krajowa, czyli 600 mln zł, na którą zgodziła się już KE, i to polski rząd zdecyduje w jaki sposób wykorzysta tę pomoc.
  • Do tego należy doliczyć dwie transze pomocy z UE, już zatwierdzone prawie 30 mln euro, oraz drugą część, która jest w przygotowaniu - wskazał Janusz Wojciechowski.
  • Problem wzrostu importu zboża z Ukrainy dotyczy pięciu państw członkowskich: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii.
  • Wojciechowski zaznaczył, że to jeszcze nie koniec pomocy dla producentów zbóż. Szykowany jest drugi, prawdopodobnie większy pakiet pomocowy, ze znaczną pulą dla Polski.

Komisarz poinformował również, że w piątek wysłał pismo do wiceszefa KE, komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, aby ten rozważył ewentualną inicjatywę Komisji w związku z wysokim importem z Ukrainy zbóż, ale także jaj czy drobiu.

Chodzi o to, żeby sytuacja została przez jego służby przenalizowana pod kątem możliwości zastosowania środków ochronnych. Takie środki są zawarte w porozumieniu liberalizującym handel z Ukrainą z maja 2022 r., ale także wynikają z układu stowarzyszeniowego UE z Ukrainą z 2014 r. - wyjaśnił Wojciechowski.

Jak zaznaczył, problem wzrostu importu z Ukrainy dotyczy pięciu państw członkowskich: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. - Zrobiłem i robię wszystko to, co leży w mojej gestii jako komisarza ds. rolnictwa - podkreślał, przypominając, że uruchomił już rezerwę kryzysową w wysokości 56 mln euro, z czego prawie 30 mln euro dla Polski. Komisarz zaznaczył, że zwiększony import dotyczy głównie:

  • pszenicy,
  • jęczmienia,
  • kukurydzy,
  • rzepaku,
  • nasion słonecznika
  • oleju słonecznikowego.

W przypadku tych produktów wzrost importu w 2022 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 8,7 mln ton, z czego 3,3 mln ton trafiło do Polski.

Sytuacja poszczególnych z tych pięciu krajów jest różna. W przypadku Polski i Bułgarii mamy także sytuację, że własna produkcja plus import z Ukrainy zwiększyły ogólną pulę produktów w kraju w porównaniu z 2021 r,, natomiast jeśli chodzi o Słowację, Rumunię i Węgry ogólna pula, mimo zwiększonego importu, była mniejsza ze względu na suszę i niższe zbiory w 2022 r. - przekazał Janusz Wojciechowski.

Drugi pakiet pomocowy

- Przygotowujemy drugi, prawdopodobnie większy pakiet pomocowy, ze znaczną pulą dla Polski, ponieważ to do Polski trafiło najwięcej z tego zwiększonego importu - podkreślił komisarz.

- Słyszymy, że rząd dodatkowo ma dokonywać zakupów na cele humanitarne. To dobry pomysł, my również analizujemy taką możliwość na poziomie europejskim - podkreślił Wojciechowski. Jak dodał, może nie zawsze się o tym pamięta, ale Polska odnosi bardzo duże korzyści z wolnego handlu z Ukrainą, w samym w 2022 r. miała 4 mld euro nadwyżki w handlu.

Polska zyskuje, ale tracą rolnicy, w związku z czym zasługują na pomoc i rekompensatę strat - zauważył.

Wszystkie decyzje podejmowane przez polskie władze w kwestii handlu z Ukrainą powinny uwzględniać ogólne racje gospodarcze, a one są takie, że Polska na wolnym handlu z Ukrainą korzysta. Choć jest to sytuacja niekorzystna dla rolników i dlatego trzeba im pomagać, wszystkie możliwości na poziomie europejskim zostały uruchomione i zastosowane - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa.