PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wspólny rynek największą korzyścią Polski z członkostwa w UE?

Wspólny rynek największą korzyścią Polski z członkostwa w UE?
fot. Shutterstock

Jak wskazuje minister Konrad Szymański, korzyści z udziału we wspólnym unijnym rynku są dla niektórych państw nawet osiem razy większe, niż ich – nawet wysokie - wpłaty do budżetu unijnego. Polska czerpie ze  wspólnego rynku większe korzyści gospodarcze, niż z transferów środków.Przed kolejnym spotkaniem dotyczącym unijnych Wieloletnich Ram Finansowych sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła informację o stanowisku, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych (25 lutego 2020 r.).

Jak mówił członek Rady Ministrów ds. europejskich Konrad Szymański, w ostatnim okresie państwa członkowskie zachowały swoje dotychczasowe, znane od przynajmniej roku, stanowiska negocjacyjne. Negocjacje przechodzą na poziom Rady Europejskiej. Kluczową płaszczyzną tych negocjacji będą kontakty szefów rządów i prace sekretariatu nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.

- Z dotychczasowego, już zamkniętego, cyklu tych konsultacji wynika wyraźnie, że utrzymują się bardzo zasadnicze rozbieżności między pozycjami poszczególnych państw członkowskich. Dotyczą one de facto wszystkich kluczowych wymiarów budżetu, co oznacza, że te negocjacje mają historycznie najtrudniejszy charakter. Rozbieżności między państwami członkowskimi zawsze były. Ich mapa geograficzna jest taka, jak zawsze do tej pory była, natomiast natężenie tych rozbieżności jest jak do tej pory niespotykane. To oznacza, że nadzwyczajny szczyt zwołany na 20 i 21 lutego może nie przynieść rozwiązania – przewidywał minister Konrad Szymański. Jak dodał mimo to szczyt jest potrzebny, bo mamy ostatnie miesiące na to, żeby na czas, w terminie, zamknąć negocjacje wieloletnich ram finansowych.

- Polska oczywiście opowiada się za większym budżetem UE, w granicach rozsądku, ale większym, w szczególności w kontekście tego, że być może słusznie podsuwane są UE nowe cele, nowe funkcje, nowe role. Z całą pewnością mają one istotne uzasadnienie. Natomiast widać wyraźnie, że szanse na przyjęcie dużego budżetu są bardzo niewielkie. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że nawet Komisja Europejska w porównaniu do dotychczasowych propozycji przedstawiła budżet de facto mniejszy – zaznaczył. Polska rozumie finansowe konsekwencje Brexitu sięgające 80 mld euro i to, że alokacje dla państw członkowskich będą mniejsze.

- Natomiast nie zgadzamy się na to, aby były one nieproporcjonalne, a wręcz, można powiedzieć, dyskryminacyjne w stosunku do polityki spójności czy też polityki rolnej. Uznając polityczny sens angażowania UE w różne inne dziedziny, w szczególności takie jak innowacje, migracje, walka z nielegalną migracją czy też większe zaangażowanie w zakresie polityki obronnej, musimy znaleźć po prostu rozsądny balans między tymi różnymi celami politycznymi. Z całą pewnością drogą nie jest próba przepchnięcia dwóch skrajnych systemowych postulatów, czyli zmniejszenie budżetu i rewolucja w architekturze wewnętrznej budżetu. Tylko jeden z tych postulatów może przejść co do zasady w tych negocjacjach - zaznaczył. Polska nie naciska przy tym na zwiększenie składek narodowych: - W tym sensie jesteśmy absolutnie otwarci na rozmowę o nowych środkach własnych, i to jest pewna nowość.

Ponadto minister zwrócił uwagę, że jeżeli chodzi o polskie korzyści, to nie można redukować członkostwa Polski w UE do bezpośrednich transferów budżetowych - ważne i nieprzemijające są korzyści płynące ze wspólnego rynku, z wymiany handlowej.

- Ten temat jest bardzo ważny również w dyskusji ogólnounijnej, ponieważ są takie państwa, w szczególności te, które naprawdę zyskują największe korzyści ze wspólnego rynku, które chętnie o tym zapominają i epatują również nas, przewodniczącego Rady Europejskiej, różnymi wyliczeniami, z których wynika, że one znacznie więcej wpłacają do kasy, niż zyskują. To jest oczywiście prawda. Zapominają, że często korzyści ze wspólnego rynku, które te właśnie państwa, te najbardziej oszczędne bym powiedział, mówiąc delikatnie, te korzyści, które uzyskują, są często siedem, osiem razy większe niż kontrybucja do budżetu unijnego, która oczywiście nie jest banalna – mówił minister Konrad Szymański. Jak uściślił: - Mówiłem tylko tyle, że bezpośrednie transfery budżetowe to nie jest najważniejszy element korzyści finansowych, gospodarczych, które Polska wyciąga z UE. Najważniejszym wymiarem korzyści jest wspólny rynek. Nie przeskakiwałem na jakieś niemierzalne, bardziej rozproszone, bardziej zagregowane, poniekąd istniejące, wartości polityczne, żeby w tym momencie porównywać jabłka i gruszki. To byłoby zbyt proste. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że znakomicie większe korzyści gospodarcze Polska czerpie ze wspólnego rynku. Przy tej okazji, doceniając wpływ budżetu unijnego, wpływ bezpośrednich transferów na rozwój, a w szczególności na rolnictwo, trzeba pamiętać o skali.

Jak podsumował minister, spór trzeba rozstrzygnąć w drodze porozumienia:

- Jeśli chodzi o charakter sporu o budżet, to biorąc pod uwagę mapę polityczną, ten spór zawsze wyglądał tak samo. Myślę, że wszyscy, którzy uczestniczyli w negocjacjach budżetowych 7 lat temu i 14 lat temu, doskonale rozumieją, że ten spór wygląda dokładnie tak samo – mapa tego sporu jest dokładnie taka sama. Jest jeszcze jedna cecha, która jest dokładnie taka sama. Tego sporu nie da się załatwić siłą. Ten spór o budżet musi być rozwiązany tylko w drodze porozumienia, ponieważ porozumienie wszystkich państw członkowskich jest potrzebne, aby były przyjęte wieloletnie ramy finansowe.

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (61)

 • Albert 2020-02-24 23:22:14
  @mnemonic222 Przecież Ci napisałem że też jestem w czarnej d...e, tylko ją się w niej nie urządzam. Faktycznie jak zlikwidują dopłaty to będę musiał ograniczyć zakupy brzdęków ale szanse się chociaż wyrównają chyba że będą dokonać swoich w inny sposób jak np. Usiaki swoich farmerów. Mam nadzieję że nie jesteś żadnym lewakiem, bo jakieś kolektywne myślenie się u Ciebie pojawiło... Cyt.,, takim mówimy nie" Kim jesteście? Przedstaw przyjaciół.
  • mnemonic222 2020-02-25 18:54:28
   Spamuj dalej tymi swoimi kitami, już ci ludzie podziękowali, za twoje lewactwo i teorie spiskowe, mówimy czyli ludzie...
 • Psychiatra 2020-02-24 21:56:40
  @mnemonic222 Ale się Motasz. Poproszę o kaftan bezpieczenista, dziękuję koniec przedstawienia ha ha ha ha ha ha ha ha ha
  • mnemonic222 2020-02-24 22:23:01
   Ty już jesteś zmotany w kaftanie bezpieczeństwa od dawna i jeszcze robisz przedstawienie hahahahhahahahhahahhahahahhahhahahahhahahah.
 • Psychiatra 2020-02-24 21:30:04
  @mnemonic222 Prędzej czy później to wykończy każdego. Medycyna konwencjonalna jest bezsilna. Teraz widać że próbują na nim egzorcyzmy ale chyba ze skutkami ubocznymi. Bardzo ciekawy przypadek.
  • mnemonic222 2020-02-24 21:37:30
   Ciebie już wykończyło, medycyna w twoim przypadku jest bezsilna, teraz próbujesz na ludziach swoje "egzorcyzmy", ale masz skutki uboczne - podszywasz się pod lekarza bardzo ciekawy przypadek - wypuścili cię po ostatnim podszywaniu ??? Hahhahahahahhahahhahahhahaahhahahahhahhah.
 • Albert 2020-02-24 20:44:54
  @mnemonic222 Jak chcesz lepiej manipulować to polecam Ci książki Roberto Cialdini ( zwłaszcza: WYWIERANIE WPŁYWU NA LUDZI, TEORIA I PRAKTYKA), widzisz jak brakuje Ci argumentów to piszesz ad personam. Ty niewidzisz że jesteś w czarnej (...) i síę w niej urządzasz, ja się w niej nie urządzamy. Głupi, czy mądry to się po ilości cyfr na koncie poznajemy, ewentualnie po ilości brzdęków.
  • mnemonic222 2020-02-24 21:04:29
   Ty manipulujesz tymi swoimi teoriami, czytaj sobie sam te propagandę i brandzluj się gdzie indziej, ty nie masz argumentów to piszesz te bzdury i się obrażasz. ty już dawno jesteś w czarnej d...a jak skończą się dopłaty to tacy jak ty to pójdą od most albo szarpną się na linę...Ty masz same zera na koncie albo dług, a brzdęki to w głowie tak ci się poprzewracało od dobrobytu...Jesteś trollem i spamerem a takim mówimy nie.
 • Albert 2020-02-24 10:08:10
  @Mnemonic222 A to Ty będziesz teraz mówił kto i o czym może tu pisać? teorie spiskowe? Sprawdź kto ten termin wprowadził do słownika. Problem z dyskusją z Tobą jest taki że nie operujesz faktami i jak ktoś kto to czyta ma wyciągnąć jakieś info dla siebie? Bo z mojego wpisu to sobie wygoogla black rock, vanguard, Fidelity i będzie wiedział co to jest.To że Ty uważasz że czegoś nie ma to nie znaczy że to nie istnieje.
  • mnemonic222 2020-02-24 19:09:32
   Nie ja tylko ludzi ich minusiki "-", to twój problem z twoją dyskusją szukasz usprawiedliwienia dla swoich życiowych błędów, nie piszesz o faktach tylko teoriach spiskowych wydumanym zagrożeniu, popisz jeszcze o UFO niech cię bardziej wyśmieją. Nikt tych twoich "wpisów" nie czyta nie szuka tych bzdur w google nie rób z siebie nie wiadomo kogo ok ? Ty uważasz że jak czegoś nie ma w google to nie istnieje tylko tworzysz swoje teorie bo nic innego nie masz do powiedzenia. Głupich ludzi jak ty można zawsze zmanipulować i niech szukają czarnego podniebienia u innych a sami nic nie robią. Zajmij się widłami bo jesteś wyśmiewany z tymi swoimi teoriami, tobie po prostu nie chce się pracować i szukasz usprawiedliwienia dla swojej ciemnoty. Udaj się do psychiatry...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.174.225.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.