Agencja Restrukturyzacji zgodnie z prawem na wypłatę dotacji ze wszystkich programów rolnośrodowiskowych ma czas do końca lutego. Do tej pory trafiały one do rolników zazwyczaj z kilku miesięcznym opóźnieniem. Powodów było wiele - niedopracowane przepisy, brak dokładnych danych dotyczących terenów Natura 2000, czy wreszcie problemy z systemem komputerowym. Rolnicy przyznają, że te dotacje są dla nich bardzo ważne, bo często - to jedyny zysk z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.
Bogusława Szmigielska prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych: - Na Podkarpaciu w zasadzie nie ma w ogóle przetwórstwa ekologicznego więc zbyt jest bardzo ograniczony. Są regiony gdzie jest produkcja makaronów są młyny tam rolnikom jest łatwiej , gdzie są firmy, które produkują produkty ekologiczne. Natomiast żeby to było stabilne w całym kraju na to trzeba jeszcze bardzo wiele czasu.
Dopłaty to także rekompensata za czas stracony przy wypełnianiu dokumentów, bo przestawienie gospodarstwa z tradycyjnego na ekologiczne wymaga szczegółowych opisów prowadzonych zabiegów agrotechnicznych. Gospodarstwa są kontrolowane kilka razy do roku.
Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że zarówno dopłaty dla gospodarstw ekologicznych jak i pozostałe płatności rolnośrodowiskowe będą zrealizowane do końca tego miesiąca.
- Decyzje były już wydawane w ramach tego wsparcia w chwili obecnej jest realizacja wypłat i w tym roku Agencja w ramach tego wsparcia wypłaci blisko 0,5 mld złotych producentom. – mówi Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR. Ale tak jak we wszystkich programach pomocowych i w tym przypadku istnieje grupa rolników, którzy na razie dotacji nie dostaną. Dotyczy to tych spraw, w których należy wyjaśnić nieścisłości we wniosku. - Sprawy sporne pozostaną sprawami nierozstrzygniętymi, będą rozstrzygnięte w najbliższym terminie. – dodaje Iwańsk
Rolnicy, którzy dopiero teraz myślą o przystąpieniu do działań rolnośrodowiskowych w tym roku nie będą mieli na to szans. Programy w nieco zmienionej formie będą uruchomione dopiero w przyszłym roku.

Źródło: Agrobiznes