Rolnicy, którym udało się skorzystać z programu wsparcia dla niewielkich gospodarstw nie kryją swojego zadowolenia. Prawie 5 tysięcy złotych przez 5 lat to dla nich spory zastrzyk gotówki. Pieniądze przeważnie przeznaczane są na modernizację gospodarstw oraz zakup nowych maszyn.

Pytanie tylko ile rolnicy muszą czekać na wypłatę kolejnej raty płatności? Zdaniem Agencji Restrukturyzacji system komputerowy jest tak skonstruowany że pozwala na naliczanie płatności dopiero po 12 miesiącach od ostatniej wypłaty.

Franciszek Kadzik ARiMR : Druga płatność nie może być zrealizowana w tym samym dniu dokładnie po 12 miesiącach od uzyskania 1 płatności dlatego że najpierw trzeba wygenerować listy zleceń płatności następnie przesłać je do centrali Agencji i obsługiwać to trwa około 20 dni.

Na początku roku wypłata dotacji niskotowarowych została wstrzymana, ponieważ Komisja Europejska nie ustaliła kursu euro na 2007 rok. Został on podany dopiero kilka dni temu i teraz Agencja Restrukturyzacji może przystąpić do naliczania płatności. Płatność w tym roku będzie wynosić 4.788,75 groszy jest to około 20 złoty mniej niż w ubiegłym roku – dodaje Franciszek Kadzik.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia też, że niedługo ruszy wypłata dotacji dla tych rolników, którzy złożyli wnioski o wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych pod koniec ubiegłego roku.

Źródło: TVP/ Redakcja rolna