Dopytujemy długo. Poinformowano najpierw, jak jest koperta przeznaczona na pełne płatności.

Więcej: ARiMR nie wie, ile zaliczek zapłaci

Ile jest na zaliczki dopłat bezpośrednich?

Ponieważ wiadomo, że zaliczek płatności bezpośrednich nie można wypłacić bez kontroli administracyjnej z uwzględnieniem wyników kontroli na miejscu, a płatności obszarowych – bez kontroli administracyjnej, dalej dopytujemy, ile pieniędzy jest na zaliczki (nie na pełne płatności) i ile kontroli zaplanowano.

ARiMR udzieliła dziś takiej odpowiedzi:

„Uprzejmie informujemy, że ARiMR, jak co roku, dokłada wszelkich starań, by zaliczki jak najsprawniej trafiały do rolników, którzy spełniają warunki ich otrzymania. Wysokość zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich może wynieść 70 proc. stawki, natomiast wysokość zaliczki w ramach płatności obszarowych PROW 85 proc.

Do wykonania pozostało jeszcze łącznie (identyfikacja i rejestracja zwierząt; zdrowie publiczne i zdrowie zwierząt; dobrostan zwierząt; płatności bezpośrednie; działania rolno-środowiskowo-klimatyczne; rolnictwo ekologiczne) ok. 6,6 tys. kontroli.”

Nie odpowiedziano na pytania z poniedziałku:

„ile wypłacono zaliczek dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW

1. na dziś

2. na dzień udzielenia informacji.

Ile kontroli administracyjnych i kontroli na miejscu przeprowadziła agencja dla wniosków złożonych w tym roku?”

Zatem nadal nie wiadomo, czy aby na pewno zaliczek nie otrzyma tylko 6,6 tys. osób, które jeszcze czekają na kontrole - i ewentualnie jeszcze ci, którzy nie spełnili warunków niezbędnych do ich otrzymania, co mogło okazać się właśnie w wyniku kontroli.

Jutro wypłata zaliczek kończy się, od poniedziałku będą płacone pełne płatności.

I po kłopocie…